Yuksek Lisans

Tez Analizi Nasıl Yapılır?

Tez Analizi Nasıl Yapılır?

Tez analizi, büyük çoğunlukla mühendislik gibi sayısal bölümlerde yapılan yüksek lisans tezi ve doktora tezlerinde olsa da günümüzde sosyal bilimlerde de sıklıkla görülmektedir. Bunun temel sebebi, sosyal bilimlerin de giderek sayısal yöntemlerden beslenmeye başlamış olmasıdır. Bu durumun en temel kanıtı, uluslararası dergiler incelendiğinde sosyal bilimler alanında yapılan çalışmalarda kantitatif yöntemlerin giderek artmasıdır. Sayısal bilimlerin kullanmış olduğu tez analiz yöntemleri genellikle deney ve laboratuvar ortamında yapılan uygulamalardan oluşmaktadır. Sayısal bilimlerde kullanılan tez analizi yöntemleri çok çeşitli ve ilgili olduğu alana özgü olmasından dolayı burada sadece sosyal bilimlerdeki araştırma yöntemlerine değinilecektir.

Tez Araştırma Yöntemleri Nelerdir?

Tez araştırma yöntemleri kalitatif yöntemler ve kantitatif yöntemler olarak ikiye ayrılmaktadır. Kalitatif yöntemlerde araştırmacı sözel araştırma yöntemleri olan yüz yüze görüşme, derinlemesine mülakat ve benzeri yöntemleri kullanırken kantitatif yöntemlerde istatistiksel analiz ve benzeri gibi yöntemler kullanılmaktadır. Araştırma yöntemlerinin yanı sıra tez analizini yapmadan önce araştırmacı araştırma tasarımına da karar vermelidir.

Araştırma Tasarımı Nedir?

Araştırma tasarımı en genel haliyle, keşifsel araştırma, tanımsal ve nedensel araştırma olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Keşifsel araştırmalar, vaka çalışması, literatür taraması gibi genelde kalitatif olma eğiliminde olan, araştırma problemini ve problemin boyutlarını ortaya çıkaran araştırmalardır. Tanımsal araştırmalarda ise araştırmacı hangi soruları soracağını bilir. Tanımsal araştırmaların temel amacı bir ana kütlenin ya da bir fenomenin özelliklerini sayısal bir biçimde tanımlamaktır. Örneğin: Araştırmaya katılanların yaşlarının frekansı, eğitim seviyesi oranları gibi. Nedensel araştırmalar ise değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkisini veren genelde deney ve laboratuvar ortamında yapılan çalışmalardır. Sosyal bilimlerde nedensel araştırma yapabilmek ve deney laboratuvarı kurabilmek son derece karmaşık ve pahalı bir yapıya sahiptir.

Tez Danışmanlık Hizmeti

Tez analizinde sosyal bilimlerde kullanılan en temel yöntem istatistiksel analizlerdir. Tez analizlerinde sıklıkla karşılaşılan temel istatistik analizi yöntemlerine istatistiksel veri analizi kısmından ulaşabilirsiniz. Ayrıca, tez danışmanlığı almak istiyorsanız ve tez analizinizde karşılaştığınız problemlerin çözümü için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yukseklisans.net, alanında akademik yetkinliği olan akademisyenler tarafından tezinizin analizinde sizin yanınızda olmaktan mutluluk duyacaktır.

 

 

Benzer Yazılar

Yüksek lisans nedir ?

HayataRehber

Yurtdışı Yüksek Lisans Denklik İşlemleri

HayataRehber

Doktora Formasyon Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster