Yuksek Lisans

Tez Arama

Tez Arama

Tez arama veya diğer bir tabirle tez tarama iyi bir tez yazabilmek için yapılması gerekli en önemli adımı oluşturmaktadır. Tez taramanın araştırmacıya sağlayacağı en önemli fayda öncelikle tez konusunun belirlenmesi safhasında olmaktadır. Çünkü ancak bu sayede araştırmacı konuyla ilgili yapılan güncel çalışmaları görebilmektedir. Tez taramasının yanı sıra konuyla ilgili yayınlanmış diğer makale ve kitapların incelenmesi de şüphesiz tez yazımının her anında araştırmacıya yardımcı olacaktır. Özellikle, tez ve makale yazma konusunda deneyimli olmayanlar için tez taramasının ve literatür taramasının nasıl yapılacağı soru işareti oluşturmaktadır. Ancak, belirtilecek olan yöntemlerin kullanılması durumunda tez ve literatür taramasının sanıldığı kadar büyük bir problem olmadığı görülecektir.

Literatür Taraması Nasıl Yapılır?

Tez taramasında kullanılacak olan en temel yöntem Ulusal tez merkezi veya Ulusal Tez Arşivi olarak da bilinen YÖK’ün tez bankasıdır. YÖK Ulusal Tez Arşivi, ülkemizde yapılan tüm yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik ve tıpta uzmanlık tezlerinin toplandığı, yüzbinlerce araştırmacının yararlandığı ve milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği bir veri tabanıdır. YÖK Ulusal Tez Bankasını kullanmak için öncelikle YÖK’ün tez merkezine Internet üzerinden üye olmak gerekmektedir. Ayrıca, Ulusal Tez Arşivi üyeliğinin ücretsiz olması günümüzde akademik araştırma yapacaklar için çok önemli kolaylıklar sağlamaktadır

Literatür taraması ve tez taramasında kullanılacak diğer bir Internet adresi ise Scribd’dir. Scribd ücretsiz üyelik ile farklı konularda, alanlarda tez, yazı ve ödev arayabileceğiniz bir sitedir. Scribd, içerik bakımından her ne kadar yeterince akademik olmasa da araştırmacılara genel bilgileri bulmaları adına tavsiye edilmektedir.

Literatür taramasında bahsedilecek diğer bir mecra ise Google’un kendi akademik yazı arama motorudur. Google Akademik’te çok sayıda kaynağa ulaşılmakta ancak arama moturunun bulduğu çoğu makale ve tez Online kütüphanelere (Online veri tabanlarına) ait olduğu için okuma problemi izni yaşanmaktadır. Bu bakımdan, araştırmacılara Online Kütüphane Üyeliği olan üniversitelerden Internet’e bağlanmaları tavsiye edilmektedir.

Ücretsiz Kitap Nasıl İndirilir?

Ücretsiz kitap indirmek galiba her araştırmacının hayalini kurduğu bir şeydir. Internette arama yapıldığında ücretsiz kitap arama siteleri çok sayıda çıksa da bunların çoğu ne yazıkki işlevsel değildir ve problemlidir. Ancak, libgen.io sahip olduğu kitap veritabanı ve pratikliğiyle işlevsel literatür taramasına imkan sağlayan bir sitedir.

Benzer Yazılar

Doktora Formasyon Nedir?

HayataRehber

PTE Academic Nedir?

HayataRehber

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster