Yuksek Lisans

Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

Tez konunuzun belirlenmesinde yardımcı olacak temel yöntemler şu şekilde özetlenebilir:

Tez konusu belirlerken almış olduğunuz bütün dersleri, okuduğunuz bütün kitapları gözden geçirerek en çok etkilendiğiniz konuları not ediniz. Tez konusunu ilgi duyduğunuz alanlardan seçerseniz uzun süren bu süreçten keyif alma şansınız olur.

Tez konusu belirlemede diğer bir yöntem ise akademisyenlerin konuyla ilgili süre gelen tartışmalarını ve anlaşmazlıklarını incelemeniz. Bunun temel sebebi üzerinde görüş ayrılığı bulunan konular daha bakir konulardır ve sizi doğru tez konusuna yaklaştırma potansiyeline sahiptir. Görüş ayrılığı bulunan konuları bulmanın en basit yöntemi Online kütüphanelerde aradığınız ifadenin sonuna “ X… konusu hakkındaki görüş, öneri ve tartışma gibi ifadeleri yazmanızdır. Bunun yanı sıra bilimin daha ziyade batı toplumlarında geliştiğini düşünürsek tez konunuzun ingilizcesinin yanına “debates, conflict, argument, critics, review” gibi eklentileri koymanız sizi tez konunuzla ilgili detaylı çalışmalara götürecektir.

Online kütüphanelerde ve diğer güncel kaynaklarda derinlemesine bir literatür taraması yapınız. Tez konunuz öncesinde üzerinde çalışmış bir konu olsa bile umutsuzluğa kapılmayınız. Çünkü, hali hazırda bulunan bütün çalışmalar sizin tez konusunda düşündüğünüz bakma açısına sahip olmayabilir.

Tez konusu belirlenirken başka bir yöntem ise yapılmış olan çalışmaların sonuç bölümlerini okumanızdır. Genellikle araştırmaların sonuç kısımları araştırmacıların üzerinde çalışma yapılması gereken az çalışılmış alanları belirterek yeni araştırma konularına ışık tutmaktadır.

Benzer Yazılar

TEV Doktora Bursu

HayataRehber

Tez Konusu

HayataRehber

Doktora Yeterlilik Sınavı Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster