Yuksek Lisans

Tez Nedir?

Tez Nedir?

Yüksek lisans ders dönemi ve doktora yeterlilik sonrası tez aşaması başlamaktadır. Tez, adayın akademik eğitimi süresince edindiği bilgi birikimini kullanarak ortaya çıkardığı orijinal ve bilimsel bir çalışma olarak tanımlanabilir. Ancak, bazı üniversitelerde, lisans eğitiminden mezun olmak için de tez yazılması gerekmektedir. Bu tezler her ne kadar yeterince akademik olarak görülmese de, öğrencilerin belirli bir konudaki bilgilerini pekiştirmeleri ve bilimsel yazı yazabilme kabiliyetlerini geliştirmeleri bakımından önem taşımaktadır.

Doktora tezi ve yüksek lisans tezi hazırlama süreci çoğu öğrenci için gayet stresli ve zorlu bir aşamadır. Her ne kadar adaylar tez yazma aşamasına geçtiklerinde yolun yarısından çoğunu bitirdiklerini düşünseler de, doktora tezi ve yüksek lisans tezi yazma sürecinde adayların dikkat etmesi gereken bir takım önemli noktalar bulunmaktadır.

Tez Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tez yazım kuralları.

Tez konusunun orijinal olması ve tez danışmanının tez konusu hakkında görüşünün alınması.

Tez yazılırken yeterince literatür ve tez araması yapılması.

Tez jürisiyle iyi geçinilmesi ve mümkün olduğu kadar tez jürisi ile ilişkilerin sıcak tutulması.

Tezin biçim bakımından doğru araştırma yöntemini kullanması. Örneğin, istatistiksel analiz yapılan tez analizinde doğru yöntemin tercih edilmiş olması.

Tez savunmasında hazırlanan sunumun sade ve net olması, daha da önemlisi tezin bulgularına değinmesi.

Tavsiyeler

Yüksek lisans tezi ve doktora tezi hakkında verilmiş bu tavsiyelerin yanı sıra doktora tezi, yüksek lisans tezine göre daha akademik ve derinlemesine incelemelerin yapıldığı bir biçimde yazılmaktadır. Bunun temel sebebi, doktora tezinin akademik saygınlığı olan bir unvan vermiş olmasıdır. Bu bakımdan, özellikle akademisyenlik mesleğini amaçlamayan arkadaşların yüksek lisans tezlerini yazarlarken konuları yalın bir şekilde ele almaları tavsiye edilmektedir. Bunun en önemli olan sebebi mükemmeliyetçi bir mantıkla girişilen tez süreçlerinin bazen hüsranla sonuçlanabilmesidir.

Benzer Yazılar

Tez Konusu

HayataRehber

Yurtdışı Yüksek Lisans Denklik İşlemleri

HayataRehber

GMAT Sınav Formatı Nasıldır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster