Yuksek Lisans

Tez Önerisi Nasıl Yazılır?

Tez Önerisi Nasıl Yazılır?

Tez önerisinin nasıl yazılacağı 8 madde olarak şu şekilde gösterilebilir.

Tez Adı: Tez adı, tez konusunu açık ve net bir şekilde ifade etmeli ve mümkün olduğu kadar sade olmalıdır.

Problemin belirlenmesi: Problemin doğru bir şekilde belirlenmesi tez önerisi için olmazsa olmazlardandır. Tez önerisinde problem açık, net bir şekilde belirtilmeli; çözülecek problem kesin bir şekilde ortaya konulmalıdır.

Araştırmanın amacı: Araştırma amacı, araştırma probleminden yola çıkarak araştırmanın neden yapıldığını anlatmaktadır. Araştırma amacını, araştırma problemini daha detaylı anlatan bir kısım olarak da düşünebiliriz.

Araştırma sorusu ve/veya hipotezler: Tez önerisinde, araştırma problemi ve amacı belirlendikten sonra araştırmacı, araştırma sonucunun ne olacağı hakkında tahminler yürütür (araştırma sorusu). Bu tahminler hipotez olarak isimlendirilir.

Araştırma Yöntemi: Tez önerisinde araştırmacının hangi araştırma yöntemini (kalitatif, kantitatif; keşifsel, tanımsal, nedensel) ve tez analiz yöntemlerini kullanacağına değindiği bu bölüme araştırma yöntemi bölümü denilmektedir.

Araştırma kısıtları: Tez önerisinde, araştırma kısıtlarına değinmek gerekmektedir. Örn: Bütçe gerektiren araştırmalarda, parasal konular her zaman bir kısıtlama ve sınırlama oluşturmaktadır.

Araştırmanın Önemi: Tez önerisinin bu kısmında, araştırmadan elde edilecek kuramsal yada pratik yararların ne olacağı açıkça belirtilerek araştırmanın bilime sunacağı faydalara değinilmektedir.

Kaynaklar: Tez önerisinin kaynaklar kısmında, araştırmacı tez önerisini belirlerken hangi kaynakları kullanmışsa o kaynakları belirtmektedir.

Benzer Yazılar

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

HayataRehber

Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

HayataRehber

Tez Analizi Nasıl Yapılır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster