Yuksek Lisans

Tez Savunması

Tez Savunması

Tez savunması, tez yazım sürecinin bitmesiyle, adayın yazmış olduğu tezi, tez jürisi karşısında savunmasıdır. Tez savunmasının iyi olması, yani iyi bir tez sunumu tezin kabul edilmesi ve başarılı görülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tez savunmasının bu özelliğinden yola çıkarak burada tez savunmasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalara değinilecektir.

Tez Savunması İçin Tavsiyeler

Tez savunması sunumu literatüre çok değinmeden tezin sonuç ve tartışma, öneriler kısmına odaklanmalıdır. Tez savunması sunumu tez jürisinden aksi bir talep olmadığı sürece maksimum 20 dakika sürecek şekilde hazırlanmalıdır. Uzun süren sunumlar tez jürisinin dikkatini dağıtacağı gibi tez adayının konuyu dağıttığı şeklinde yorumlanabilmektedir.

Tez savunması sırasında, tez jürisinin sorduğu sorular çok iyi dinlenmeli, soru tam olarak bitmeden cevaplanmaya çalışılmamalıdır. Bu durum, adayın gergin ve daha da kötüsü saygısız birisi olarak algılanmasına neden olabilir.

Tez savunmasından en az 15-30 dakika önce aday jüri odasına gitmeli, tez jürisi gelmeden projeksiyon cihazının çalışıp çalışmadığını, koltuk sayısının yeterliliğini ve benzeri sunum sırasında işe yarayacak unsurları kontrol etmelidir.

Tez savunması esnasında hocaların belirttikleri görüşlere ve düşüncelere “size katılmıyorum veya ben öyle düşünmüyorum” gibi olumsuz cümleler ile cevap verilmemelidir. Çünkü, bazı akademisyenler, bu tür çıkışları kişisel algılama eğiliminde olabilirler. Aksine, tez savunmasında belirtilen zıt görüşlere “bu katkınız için çok teşekkür ederim, aslında ben de sizin gibi düşünmüştüm. Ancak, ……. sebeplerden dolayı ben bu tür bir yorum getirdim” şeklindeki cevap daha yapıcı olacaktır.

Tez Savunmasında Neler Sorulur?

Tez savunmasında özellikle tezin bulgu ve tartışma kısımlarıyla ilgili sorular sorulur. Buna karşın adaylar, tezin literatür kısmıyla ilgili çıkacak sorulara da kendini hazırlamalıdır. Tez savunmasında aslında neler sorulacağı, tez jürisinin kendi arasındaki uyumuyla ilgilidir. Tez jürisinin arasındaki gizli rekabet ve problemler, istenmese de faturanın tez savunması yapan adaya çıkmasına sebep olabilir. Bu bakımdan adaylara tez savunmasına çok yönlü hazırlanmaları tavsiye edilmektedir.

Tez Savunmasında İkram

Tez savunması esnasında ikram yapılması bazılarımız için yanlış görülse de tez jürisine yapılan ikram ortamın yumuşamasını sağlayacaktır. Tez savunmasına, jürilerin özellikle büyük şehirlerde uzak mesafelerden (trafikten) geldiği düşünüldüğünde, tez jürisine ikram yapılması önemlidir.

Benzer Yazılar

Referans Mektubu

HayataRehber

Doktora Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

HayataRehber

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Hazırlanır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster