Eğitim

TOEFL Nedir? Nasıl Başvurulur?

TOEFL Nedir? Nasıl Başvurulur?

TOEFL (Test of English as a Foreign Language), ETS tarafından 165 ülkede, 4500 sınav merkezinde yapılan, 130’dan fazla ülkede 8500’den fazla üniversite, ajans ve diğer kurumlarca kabul edilen, İngilizce’yi üniversite seviyesinde kullanma ve anlama becerilerini ölçen; uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavıdır.

TOEFL, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı YDS sınavına denk bir sınav olup Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından biridir ve geçerliliği 2 senedir. TOEFL sonucunda elde edilen puanın ÖSYM’nin belirlediği denklik tablosundaki karşılığı ile yüksek lisans, doktora ve iş başvurularında bulunulabilir. ÖSYM’nin belirlediği TOEFL dil puanı denklik tablolarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

TOEFL’A Nasıl Başvurulur?

TOEFL’ın internet based (İBT; internet tabanlı sınav) ve paper based (PBT; klasik kağıt tabanlı sınav) olmak üzere iki farklı modülü bulunmaktadır. PBT sınav modülü yavaş yavaş kullanımdan kaldırıldığı için, bu yazıda aktarılan tüm bilgiler İBT modülüne dair bilgiler olacaktır.

TOEFL sınavı için internet üzerinden olabileceği gibi posta yoluyla, telefon aracılığıyla ya da bizzat TOEFL İBT Resource Center’da (belirli ülkelerde bulunmaktadır) sınav başvurusu yapmanız mümkündür.

Başvuru yapmadan önce kendinize en uygun sınav tarihini ve sınav merkezini seçmeniz gerekmektedir. Sınav tarihleri ve merkezlerini BURADAN öğrenebilirsiniz. Sınav için ödeyeceğiniz başvuru ücreti 160-250 Amerikan doları arasında olup, ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Türkiye için sınav ücreti 185 Amerikan doları olarak belirlenmiştir. Sınav başvuru ücretlerini BURADAN öğrenebilirsiniz.

TOEFL sınavına internet ortamında BURADAN başvuru yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Brankiootorenal Sendrom (BOR) Nedir?

HayataRehber

Tanzimat Döneminin Önemli Temsilcileri

HayataRehber

ATATÜRK’ÜN Siyasal Alanda Yaptığı İnkılaplar, Halifeliğin Kaldırılması

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster