Aşk & İlişkiler

İlişkimizin toksik olduğunu anlamanın 5 yolu !

İlişkimizin toksik olduğunu anlamanın 5 yolu !

İlişkinizin “toksik” olduğunu nasıl anlayacaksınız? İşte bir an önce kurtulmanız gereken bir ilişki içinde olduğunu gösteren 5 ipucu.

Sürekli suçlu hissediyorsanız

 Eğer karşınızda size sürekli yeterince iyi olmadığınızı hissettiren biri varsa ortada bir sorun olduğundan emin olabilirsiniz. Sürekli yaptıklarınızı, beğendiklerinizi ya da kişiliğinizi eleştiren ve utanmanıza sebep olan bir partnerinizin olması toksik bir ilişki içinde olduğunuzun ilk işareti. Yaptığınız her şey için kendinizi özür dilemek zorunda hissediyorsanız, sürekli değişmeye çalışıyorsanız ve ne olursa olsun hep hatanın sizde olduğunu düşünmeye başladıysanız, ilişkinizi gözden geçirmelisiniz.

Her şey onunla ilgiliyse

 Sizin duygularınızın, düşüncelerinizin ve isteklerinizi partneriniz tarafından yok sayılması da toksik ilişkinin bir başka özelliği. Kendinizi ne kadar anlatmaya çalışırsanız çalışın, karşınızda sizi dinlemeyen, sizin sorunlarınızı önemsemeyen ve aslında sizi yok sayan biri varsa bu ilişkiden bir an önce kurtulmanız gerekir. Aksi halde bir süre sonra kim olduğunuzu dahi unuttuğunuz ve kendinizi tamamen karşınızdakine adadığınız bir ilişkinin içinde bulabilirsiniz.

Başarılarınızın tadını çıkaramıyorsanız

 İlişkinizden bağımsız olarak kariyeriniz ya da sosyal çevrenizle ilgili bir mutluluğunuzun bile tadını çıkaramıyor musunuz? Başınıza gelen iyi şeylerin, başarılarınızın ya da sevinçlerinizin sürekli olarak partneriniz tarafından baltalandığını mı hissediyorsunuz? Tüm bunlar toksik bir ilişkide olduğunuzun kanıtları. Mutluluğunuzu bile kontrol etmeye çalışan ve başarılarınız için sizi tebrik etmek yerine karşınızda duran biriyle ilişki sürdürmenin pek de doğru olmadığı ortada.

Değişimlere kapalıysa

 Hem ilişkinizin hem de kişisel hayatınızın bir türlü değişim gösterememesinin nedeni partneriniz olabilir. Uzun zamandır birlikte olmanıza rağmen, gelecekle ilgili en ufak bir adım bile atmaması ve siz bu konuyu açtığınızda sonu gelmeyen bir tartışmanın içine girmeniz pek de olumlu bir işaret değil. Aynı şekilde sizin kendi hayatınızda yapmak istediğiniz değişimleri de asla desteklememesi ve sürekli sizi yargılaması da ilişkinizin size zarar verdiğini gösteren işaretlerden biri.

Çözüm odaklı değilse

 Ne kadar tartışırsanız tartışın bazı sorunlara çözüm bulamayabilirsiniz. Ancak siz elinizden geleni yapmanıza rağmen sorun bir türlü çözülemiyorsa ve partneriniz ısrarla aynı konuları açıyorsa ortada bir problem var demektir. Bu durum partnerinizin aslında bir şeyleri çözmek istediğini değil sadece tartışma yaratmak istediğini gösterir. Özellikle de tüm tartışmalar sizin geçmişte yaptığınız hatalarla ilgiliyse ve sonunda kendinizi çok daha kötü hissediyorsanız ilişkinizi gözden geçirmenizde fayda var.  

 

Benzer Yazılar

Aşkla ilgili 10 büyüleyici gerçek

HayataRehber

Bittiyse Zorlamayın!

HayataRehber

Aşk Hayatınızda Sorun Mu Var?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster