Nedir?

Topoğrafya nedir?

Topoğrafya nedir ?

Bir kara parçasının doğal engebe ve özelliklerini kağıt üzerinde çizgilerle gösterme işi.

Topoğrafya kelimesi Yunanca’da mekan/yer anlamına gelen “topo” ve yazmak/kaydetmek anlamına gelen “graphia” kelimelerinden türetilmiştir ve dilimize Yunanca’dan girmiştir.

Kara parçasının enlem ve boylamlarına ve yüksekliğine göre bir dizi nokta seçilir ve ölçülür. Bu nokta dizisi ölçümden sonra sınır çizgilerini ve arazideki aşamalı değişimleri gösterir.

Topoğrafik çalışmalar ordu planlamalarında ya da jeolojik keşiflerde kullanılır. Arazi ve arazinin yüzey özellikleri hakkında detaylı bilgi almak mühendislik projeleri için son derece gereklidir.

Topoğrafik harita nedir?

Yeryüzü özelliklerinin detaylı ve eksiksiz bir biçimde oluşturulmuş grafik temsillerine topoğrafik harita denir. Bu haritalarda yer alan özellikler şunlardır:

Beşeri özellikler: yollar, binalar, tren yolları, havaalanları vb.

Hidrografi: göller, nehirler, akıntılar, bataklıklar, deniz yüzeyleri vb.

Engebeler: dağlar, vadiler, uçurumlar vb.

Bitki örtüsü: ormanlık ve boş araziler, bağlar ve bostanlar

Topoğrafik harita nerelerde kullanılır?

Seyahat, dağcılık ve oryantiring gibi kişisel eğlence amaçlı etkinliklerde, şehir planlama, madencilik, acil durum yönetimi ve yasal ve özel sınırların belirlenmesi gibi hükümet ya da sanayicilik kontrolündeki aktivitelerde topoğrafik haritalardan yararlanılır.

Benzer Yazılar

İvme nedir?

HayataRehber

Tımar sistemi nedir?

HayataRehber

Acil Tedavi Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster