Beslenme Sağlık

Trüf Mantarı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Trüf Mantarı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Trüf mantarı dünyanın en pahalı besinleri arasında yer alan mantar türlerinden bir tanesidir. Özellikle Fransız mutfağı ile adını duyurmaya başlasa da trüf mantarı tanrıların, kralların yemeği olarak bilinmektedir. Bu yönüyle oldukça eski dönemlerden itibaren kullanılmaya başladığını düşünmek doğru olacaktır. Dolayısıyla en köklü besinler arasında yer almaktadır. Ülkemizde domalan mantarı ismiyle de bilinmektedir.

Çok lezzetli bir tada sahip olan trüf mantarı, fiyatının yüksek olması nedeniyle birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Mantardan elde edilen trüf yağı ise daha makul bir fiyatla satıldığı için yemeklerde, salatalarda tercih edilir durumdadır.Pek çok aşçının baş tacı olan trüf mantarı, spesiyal yemeklerin olmazsa olmazları arasında kabul edilmektedir. Dünya genelinde büyük restoranların pek çoğunda fiyatına rağmen tercih edildiği bilinmektedir. Trüf mantarı meşelik ve meşe ağacı alanlarında bulunan, toprağın 5-20 cm altında farklı bir kokuya sahip olan bir mantardır. Farklı türlerde olan trüf mantarının en bilineni siyah trüftür.

Trüf Mantarı Nedir?

Diğer mantar türlerinden farklı olan trüf mantarı, yerin altında ağaç köklerinde gizli olan bir türdür. Bu nedenle yeryüzünde çıplak gözle görülmesi mümkün değildir. Çoğunlukla eğitilmiş özel köpekler tarafından bulunduğu bilinmektedir. Dışarıdan bakıldığında siyah, sert kabuklu ve yuvarlak görünen trüf mantarının birkaç çeşidi bulunmaktadır.

Her çeşidin kendine özgü özellikleri ve pişirilme teknikleri bilinmektedir. Siyah kabuklu trüf mantarı en yaygın trüf olarak kabul görmektedir. Bulunduğu ülke iklimine göre farklı özellikler alan trüf mantarı kimi yerlerde bezelye tanesi büyüklüğünde olurken kimi yerlerde elma kadar büyüyebilmektedir. Doğada kendi halinde bulunan trüf mantarları olduğu gibi özel yetiştirilenler de mevcuttur.

Trüf Mantarının Özellikleri Nelerdir?

Trüf mantarı piyasada kara elmas adıyla bilinen özel bir mantardır. Bu mantarın dünya genelinde Fransa, İtalya, Hırvatistan ve İspanya gibi ülkelerde yetiştirildiği bilinmektedir. Yalnızca Fransa sınırları içerisinde 20 bin aile trüf mantarıyla geçimini sağlamaktadır. Bunun yanında trüf mantarının Türkiye sınırları içerisinde de yavaş yavaş yetiştirilmeye başlanacağı bilinmektedir.

Kimi şehirlerde festivalleri düzenlenen bu özel mantarın toprağın 50 cm kadar derininde yer aldığı bilinmektedir. Dolayısıyla toplanması, hazırlanması ve kullanılması birçok aşamadan oluşmaktadır. Trüf mantarı, çevresine koku veren, kendine özgü aroması olan bir mantar türüdür. Bu nedenle yemeklerde kullanıldığında farklı bir tat kattığı bilinmektedir.

Trüf Mantarının Faydaları Nelerdir?

Trüf mantarı, içeriğinde kırmızı etten daha fazla protein barındıran bir besindir. Bu nedenle protein ihtiyacı olan herkese önerilen gıdalardan biridir. Bunun yanında vücudun ihtiyaç duyduğu gücü kazanmasını da sağlayan mantar, omurilik bölgesinde oldukça etkili olmaktadır.

Uzmanlar tarafından omurilik rahatsızlığı olan kişilere önerilen trüf mantarı, onarıcı bir etkiye sahiptir. Var olan sorunu yavaş yavaş onaran besin aynı zamanda kalıcı iyileşme de sağlamaktadır. Trüf mantarı alternatif tıp alanında kolesterol için önerilmektedir. Tedavi sürecinde olan hastalara doktorlar tarafından da trüf mantarı önerilmektedir. Bu şekilde çok daha sağlıklı ilerleme kaydedilmektedir.

Trüf mantarı içerisinde ciddiye alınabilecek kadar afrodizyak içeren bir mantar türüdür. Afrodizyak, insanın cinsel yaşantısını baştan aşağı değiştirebilecek bir güce sahiptir. Dolayısıyla trüf mantarının da aynı etkiye sahip olduğunu söylemek mantıklı olacaktır.

Trüf mantarını düzenli olarak tüketen kişilerde cinsel isteksizlikler yok olmaktadır. Bununla beraber performans artırıcı bir etkiye sahip olduğu için cinsel gücünüzü daha iyi düzeyde hissetmeniz mümkündür. Trüf mantarı birkaç haftalık kullanım sonucunda fark edilebilir bir etkiyi ortaya koymaktadır. Takip ederek düzenli tüketmek bu nedenle önemlidir.

Trüf Mantarının Yan Etkileri Nelerdir?

Trüf mantarı, insanın sinir yapısı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. İçeriği ile insan sinir sistemine etki edebildiği, tüketildikten birkaç saat sonra değişikliklere yol açtığı bilinmektedir. Trüf mantarının bu nedenle dengeli şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Tek seferde ani şekilde çok miktarda tüketmek, yan etkilerin kaçınılmaz olmasına neden olacaktır.

Trüf mantarının en genel yan etkisi, afrodizyak üzerinden olmaktadır. Performans artırıcı bir etkiye sahip olduğu için binlerce kişi tarafından kullanılan besin, aşırı kullanımda sakıncalı olabilmektedir. Bunun nedeni kalp ve ritim düzeni üzerinde de etkilerinin olmasıdır. Aşırı tüketim sonucunda kalbi yorabileceği tahmin edilmektedir. Bunun dışında aşırıya kaçılmadığı sürece herhangi bir yan etkisinin bulunmadığı bilinmektedir.

Trüf Mantarının Fiyatı Nedir?

Trüf mantarı dünyanın pek çok noktasında en pahalı yiyecek olarak satılmaktadır. Öyle ki Fransa’nın birkaç şehrinde açık artırma yoluyla satışa sunulduğu olmaktadır. Genel olarak verilen fiyatlar 1000 Euro’dan başlamaktadır. Trüf mantarı Euro üzerinden satılmakta ve kilosu için 5 bin Euro’ya kadar fiyat biçilebilmektedir.

Birkaç çeşidi bulunan trüf mantarının en pahalı olanı beyaz trüftür. Çok nadir bulunan ve etkisi çok daha güçlü olan bu mantar, 7 bin Euro civarında satışa sunulmaktadır. Bu özelliği trüf mantarının her geçen gün daha fazla üretilmesine ve satışa sunulmasına neden olmaktadır. Türkiye genelinde de çiftlikleri kurulacağı bilinen trüf mantarının özel bir eğitimle üretilmesi beklenmektedir. Bu şekilde üretim arttığında fiyatında azalma olacağı tahmin edilmektedir.

Trüf Yağı Nedir?

Trüf mantarından elde edilen trüf yağı, efsanelere konu olmuş bir besindir. Yemeklere katılarak şifalı olduğu düşünülen yağın ayrı bir lezzet kattığı da bilinmektedir. Tanrıların besini ismini alan trüf mantarı en eski tarihlerden itibaren sofralarda bulunan bir besindir. Bu denli tercih edilmesinin temel nedeni ise insan sağlığını doğruda olumlu yönde etkilemesidir.

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan trüf mantarı, fiyatı nedeniyle pek çok kişinin ulaşamadığı bir noktada yer almaktadır. Bu denli pahalı olan mantarın yerine trüf yağının çok daha yaygın olduğunu söylemek mümkündür. Bulunması, işlenmesi ve değerlendirilmesi bir hayli zahmetli olan trüf yağı, dünya mutfaklarında yoğun olarak tercih edilmekte pek çok yemeğin içinde kullanılmaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde domalan mantarı olarak bilinen trüf mantarı, dünyanın en değerli besinleri arasında yer almaktadır. Bu mantardan elde edilen özel yağa ise trüf yağı ismi verilmektedir. Fransa’nın liste başında olduğu trüf mantarı yetiştiriciliği, dünyanın nadir merkezlerinde yapılmaktadır. Mantarın yetiştirildiği pek çok noktada aynı zamanda özel yağ üretiminin yapıldığı da bilinmektedir. Bu yönüyle trüf yağının her geçen gün değerlendiğini, kullanım alanınınsa artış gösterdiğini söylemek doğru olacaktır. Trüf yağı, zeytinyağı da dahil olmak üzere pek çok besleyici yağdan daha kıymetlidir. Bu yönüyle şişesinin 300 TL civarında satışa sunulduğu bilinmektedir.

Trüf Yağı Nasıl Kullanılır?

Trüf yağının en yaygın kullanım alanı sofralardır. Salatalardan yemeklere kadar pek çok gıdada yerini alan özel bir yağdır. Dünya genelinde özellikle Fransız ve İtalya mutfaklarında trüf mantarının birçok yağdan daha fazla kullanıldığı görülmektedir. Bunun temel nedeni yemeğe farklı bir koku ve aroma katmasıdır.

Trüf yağını pişirmeden tüketmek ise birçok doktor tarafından tavsiye edilen kullanım türüdür. Bu nedenle kahvaltı sofralarında birkaç baharatla buluşturulan yağ, çiğ olarak doğruca tüketilmektedir. Tüm bunların dışında trüf mantarının et marinesinde ayrıcalıklı bir tada sahip olduğu görülmektedir. Etinizi marine etmek, tatlandırmak veyahut özel bir beşamel sosuyla tamamlamak isterseniz trüf yağı kullanmalısınız.

Trüf Yağının Faydaları Nelerdir?

Trüf yağı, mutfakta ayçiçek yağından ve zeytinyağından daha hızlı yükselişe geçen bir yağdır. Bu nedenle olabildiğince çok tercih edildiği bilinmektedir. Tercih edilme nedenleri arasında ise insan vücuduna sağladığı faydalar yer almaktadır. Trüf yağı, içinde yüksek miktarda protein bulunduran bir yağdır. Yalnızca birkaç ml trüf yağı tüketmek, gün içinde almanız gereken tüm proteini karşılamanıza yardımcı olacaktır. Bununla beraber içeriğinde bulunan protein oranının kırmızı etten çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla yağ, et olarak tüketilebilecek tüm besinlerden daha fazla protein deposu kabul edilmektedir.

Trüf yağı da tıpkı trüf mantarı gibi cinsel performans destekleyici bir besindir. Cinsel isteksizlik, yetersizlik gibi sıkıntıların pek çoğuna çözüm olabilmektedir. Bu nedenle en eski tarihlerden itibaren güç kavramıyla özdeşlemiş bir besindir. Kralların, tanrıların besini adını almasının nedeni budur. Güçlü bir afrodizyak etkisi bulunduran trüf yağı, tüketildikten kısa bir süre sonra vücuda etkilerini göstermektedir. Bu yönüyle cinsel performansta hızlı bir atış gösterecektir. Ayrıca isteksizlik gibi sorunlara da rahatlıkla çözüm olacaktır.

Trüf Yağının Zararları Nelerdir?

Trüf yağı hiç tüketilmemişken hızlı şekilde yenilirse yan etkileri ortaya çıkan bir yağdır. Özellikle afrodizyak etkisi nedeniyle abartılıp sık sık yenmesi, vücudun alışık olmadığı bir tempoya girmesine neden olmaktadır. Trüf yağının düzenli ve azar azar, alıştırılarak tüketilmesi gerekmektedir. Bu şekilde istenilen sonucu almak çok daha kolay olacaktır.Trüf yağını aşırı şekilde tüketmek, kalp ritmi üzerinde olumsuz etkiye neden olmaktadır. Bilhassa cinsel performans amacıyla yaş ortalaması yüksek olan kişilerin tüketmesi, son derece sakıncalı bulunmaktadır. Yağ aynı zamanda yüklü miktarda protein içermektedir. Protein dengenizi korumak için günlük besinlerle birlikte tüketmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat aşırı tüketmeniz sağlığınızı zorlayacak, rahatsız hissetmenize sebep olacaktır.

Trüf Yağı Nerede Satılır?

Trüf yağı kısa süre içerisinde hızla duyulan özel bir yağdır. Bu nedenle duyan hemen herkesin satın almak istediği bilinmektedir. Satın alma sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu unutmamalısınız. Piyasada çok fazla sahtesi bulunan trüf yağının, orijinaliyle fiyat farkı yoktur. Bu nedenle satın alanları kandırmak kolay olmaktadır.

Türkiye’de yalnızca birkaç merkezde satışı bulunan trüf yağının özellikle aktarlarda satıldığını dile getirenlere itibar etmemelisiniz. Aktarlarda trüf yağı adı altında satılan yalnızca sahte olan yağdır. Üstelik fiyatları da hemen hemen aynı olduğu için ciddi manada sıkıntı yaşanmasına neden olabilmektedir. Satın alırken sertifika kontrolü yapmanız, gerçeğini alabilmeniz açısından yeterli olacaktır. Trüf yağı insan sağlığına çok yönlü etki eden bir yağdır. Bu nedenle orijinal ve sağlıklı olan yağı tüketmek çok daha önemlidir.

Benzer Yazılar

Susam Yağı Faydaları Nelerdir ?

HayataRehber

Ağrı kesici doğal yöntemler

HayataRehber

Sigarayı Bıraktığınızda Dış Görünüşünüzde Değişecek 5 Şey

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster