Nedir?

Truva atı nedir?

Truva atı nedir?

Akhalıların Truva halkını yenmek ve şehre girebilmek için tuzak amaçlı inşa ettiklerine inanılan tahta attır.

Efsaneye göre Akhalılar bu atın içine saklanarak Truvalıları kandırıp, Truva şehrinin içine sızarak Truva Savaşı’nı kazanmışlardır. Hikaye Virgil’in Aeneis adlı eserinde ve bazı diğer eski kaynaklarda geçmektedir.

Truva atının hikayesi

Hikayeye göre Isparta yakınlarında Truva adında bir şehir bulunmaktadır. Bu şehir uzun duvarlar inşa edilerek koruma altına alınmıştır.

Truva güvenli bir bölgedir ve askerler duvarı yıkmak isteyenlere karşı önlem amaçlı etrafı gözlemektedir.Ancak Akhalılar Truva’ya savaş açmıştır ve 10 yıldır duvarı aşmaya çalışıyorlardır. Akhalı askerler artık bitkin ve umutsuz bir haldedir. Derken komutan Odysseus’un aklına parlak bir fikir gelir ve hemen tahtadan kocaman bir at inşa edilmesini emreder.

Bu at o kadar büyüktür ki içine en az 30 asker sığabilecektir.Odysseus’un amacı askerlerin bir kısmıyla beraber Truva atının içine saklanmak ve duvarları bu at sayesinde aşmaktır. Bu amaçla Truvalılara Akhalıların çekildiğine dair yalan bir haber gönderir. Kendisi askerlerin bir kısmıyla birlikte atın içinde saklanırken ordusunun kalanı uzakta Odysseus’tan saldırı haberi almak için bekliyordur.

Truvalılar haberi alır. Şehrin girişinde dev bir at görürler ve yanında bir Akhalı asker bulurlar. Asker Akhalıların kendinden nefret ettikleri için onu Truvalıların öldürmesi için geride bıraktığını söyler ve ona inanırlar. Oysa bu asker de tuzağa dahildir.

Askere atın neden burada olduğu ve ne amaçla yapıldığı sorulunca Akhalıların bu atı savaş tanrıçası Athena’ya armağan ettiklerini söyler ve eğer bu atı Truva içine almazlarsa Athena’yı kızdırıp lanetlenecekleri, asıl amacın da bu olduğunu belirtir.

Truvalılar başta tereddüt etse de sonunda atı içeri almaya karar verirler çünkü Athena’nın gazabından korkmaktadırlar. Atı içeri sokmaya çalışırken duvarların bir kısmı da yıkılmıştır. Ancak Truvalılar savaşın bittiğine ve Akhalıların geri çekildiğine çok sevinmiş ve bunun şerefine bir şölen verme kararı almışlardır.

Şölende çok içen Truvalılar sızıp uyuyakalmışlardır. Bu esnada Odysseus ve askerleri atın içinden çıkar, bekçileri öldürür ve diğer askerlere haber gönderirler. Ordunun kalanı da gelince Truvalılara saldırır ve savaşı kazanırlar. Kadınları ve çocukları köle olarak yanlarında götürürken erkeklerin hepsini öldürürler.

Benzer Yazılar

Transudate Nedir?

HayataRehber

Doymuş yağ nedir?

HayataRehber

Göz Yanılması Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster