Sağlık

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk problemi zaman zaman birçok insanın başına gelen cilt sorunlardan birisidir. Dudak ve dudağa yakın çevrelerde çıkan bu kırmızı kabarcığa tıp dilinde uçuk denir. Uçuk çıkmadan bir süre önce ağız bölgesinde yanma ve dudakta batma gibi belirtiler meydana gelir. 24 saat içinde de sızlanma, kaşınma ve yanma gibi belirtiler iyice ortaya çıkmaya başlar. Günümüzde birçok insanın başına gelen uçuk probleminin çeşitli nedenleri vardır.

Uçuk Neden Çıkar?

Tıpta uçuk olarak tanımlanan bu virüs insan vücudunda dudak bölgesinde sinir düğümüne girerek yerleştikten sonra belirtilerini göstermeye başlar. Uçuk asıl olarak dudağın en zayıf bölgesinde çıkar. Stres ve depresyon gibi psikolojik durumlarda uçuk çıkmasına sıkça rastlanabilir. Halk arasında, uçuk uyku sırasında kabus gördükten sonra çıktığı dile getirilir. Fakat dudak uçuklamasının rüya görme ve rüyada korkmakla bir ilgisi yoktur. Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla güneş ışığına maruz kalmak ve ultraviole ışınlarına maruz kalmak uçuğun çıkmasının asıl sebeplerindendir. İnsanın bağışıklı sisteminde zayıflık meydana geldiğinde uçuk belirti gösterir. Ayrıca kansızlık problemi olan insanlar uçuk sıkça görülebilir. Uçuğun kadınların regl döneminde ortaya çıktığı da görülmektedir.

Uçuk Nasıl Geçer?

Bu cilt probleminin tekrar etmesine neden olan sorunu çözmek gerekir. Uçuğun sebebi stres ise dudak çevresinde gevşeme taktikleri uygulayarak bireyler streslerini kontrol altına alabilir. Bağışıklı sisteminde zayıflama olan bireyler ise (kansızlık, demir eksikliği) hastaneye giderek gerekli tahlilleri yaptırıp uçuk problemiyle ilgili tedavi görebilirler.

Güneş veya ultraviole ışınlarına maruz kalmak bireyler ise uçuk kremi kullanarak sorunlarını çözebilirler. Dudak dokusunu zedelememek için tırnak yeme vs. Gibi tikleri olan bireyler bu alışkanlıklarını bırakmalıdırlar. Çünkü uçuk tedavisi sürecinde dudağın zarar görmemesi son derece önemlidir. Bunların yanında uçuğun olduğu bölgeye buz tedavisi yapılabilir.

Asıl olarak uçuğun hangi sebeple yani vücudun hangi bölgesindeki problemden ötürü çıktığını öğrenmek tedavi sürecinde son derece önemlidir. Doktorlar tarafından önerilen bazı ağrı kesici ilaçlar uçuğun ağrısını azaltabilir. Bunun yanında alkol ve antiseptik maddeler dudak bölgesindeki bakteri enfeksiyonların çoğalmasını engelleyebilir.

Uçuk tedavisinin asıl çözümü ise doktor konrolünün ardından yazılan antiviral uçuk kremidir. Dudağın herhangi bölgesinde çıkan uçuğa direk temas eden krem, virüsü etkisiz hale getirerek deriye zarar vermesini engeller. Dudağında sürekli uçuk çıkan bireyler en yakın zamanda bir doktora görünüp gerekli tahlilleri yaptırmalıdır.

Uçuk Başka Bir İnsana Bulaşır mı?

Uçuk çıkmadan önceki sürecinden açık yaranın kapanmasına kadar olan süreçte bulaşıcı bir virüstür. Dudağında uçuk olan kişilerin kullandığı kaşık, bardak ve havlu gibi eşyaların kullanılmaması gerekir. Ayrıca uçuklu insanlarla öpüşmekten kaçınmak gerekir.

Dudağında uçuk olan kadınlar makyaj yaparken son derece dikkatli olmalıdırlar. Makyajı yaparken ya da silerken uçuğun olduğu yere dokunmamak uçuğun tedavisinde son derece önemlidir. Uçuğa dokunulduğu takdirde ellerin çok iyi bir şekilde yıkanması gerekmektedir.

Uçuk çıkan bölgenin kaşınmaması, kabuğunun soyulmaması hastalığın tedavisi için çok önemlidir. Eğer kabuğa eliniz dokunursa hemen dezenfekte etmeniz gerekir.

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Herpes adı verilen uçuk türü için henüz bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir. Eğer insan vücuduna bir kez girerse hayat boyu kalır. Uçuk için uygulanan anti viral tedaviler dökülmeyi azaltarak semptomatik atakların derecesini hafifletir.

Bugüne kadar uçuğun geçirilmesi için aşısı bulunmaya çalışılsa da yapılan aşılar gerekli etkiyi gösterememiştir. Fakat bazı ilaçlar bu deri hastalığının düzelme sürecini hızlandırmaktadır. Bazı durumlarda ise tekrar etme riskini de yok etmektedir.

Uçuk kendini tekrar edebilen bir durum olduğundan geliştiği yerin sinir uçlarına yerleşip orada kalmaktadır. Deri hastalığı genelde ilk çıktığı yerlerin yakınında çıkmaya devam eder.

Benzer Yazılar

C vitamini

HayataRehber

Mide yanması nasıl geçer?

HayataRehber

Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster