Üniversite

Üniversiteliler çok amaçlı robot yaptı

Üniversiteliler çok amaçlı robot yaptı

Ankara’da bulunan bir vakıf üniversitesinin mekatronik mühendisliği bölümü son sınıf öğrencileri, ihtiyaç dahilinde müzede rehber, hastanelerde yardımcı asistan, fuarlarda ve tanıtımlarda ikram sunabilen çok amaçlı bir robot geliştirdi.

Üniversite öğrencileri çok amaçlı robot yaptı. Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri ihtiyaç dahilinde ister müzede rehber, ister hastanelerde yardımcı asistan, ister fuarlarda ve tanıtımlarda ikram sunabilen çok amaçlı bir robot geliştirdi.

Öğrencilerden Ceren Doğan, robot hakkında, en son Ankara Marka Festivali’nde ikram robotu olarak programladıklarını söyledi. Doğan, “Bu aslında rehber bekçi bir robot. Ayrıca modüler. Tercihe göre kullanım alanı değişebiliyor. Yani müzede rehber robotu, okullarda tanıtımda, hastanelerde yardımcı asistan robot olarak da kullanılabilir. Ankara Marka Festivali’ne katıldığımızda ikram robotu olarak kullanmak için yeniden programlamıştık. Yanına insan geldiği zaman robot üzerindeki ikramlardan almaları için insanla temas haline geçiyor, konuşuyor” dedi.

“Tamamen öğrenci imkanlarıyla yapıldı.”

Robotu geliştirebilmek ve üretime geçebilmek için bütçeye ihtiyaçları olduğunu söyleyen Ceren Doğan, “4 yıl kadar önce tamamen öğrenci imkânlarıyla yapıldı. Dış cephe aynı olsa da içi tamamen öğrencinin kendi yaptığı, yeniden programladığı bir robot. Bütçe olarak öğrenci imkânlarıyla hazırlanmış prototip tarzında. Eksiklerini tamamlamaya ve daha çok geliştirmeye çalışıyoruz. Bütçe oluşturabilirsek, aklımızda ilerletmek istediğimiz başka özellikler de var” diye konuştu.

Benzer Yazılar

Açıköğretim Hizmetleri e-Devlet Kapısı’nda

HayataRehber

Ege Üniversitesi ‘araştırma üniversitesi’ olmaya aday

HayataRehber

Üniversite tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken 5 nokta

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster