Spor

VOLTİJ At Üzerinde Jimnastik

VOLTİJ At Üzerinde Jimnastik

Genel Bilgi:
Voltij, lonjda 4 nalda giden bir atın üstünde ritmik jimnastik hareketleri yapmaktır. Birden fazla çocuk farklı jimnastik hareketleri ile katılabilir. Eşli yapılan hareketlerin sayısı oldukça fazladır, ve çeşit çeşit kombinasyonlar da yapılabilir.
Bu sporda, lonju yapan kişi ile at ve binicilerin arasında bir birliktelik söz konusudur. Bu birliktelik ne kadar iyi olursa, gurup o kadar iyi görünür. Her çocuk harektleri tek başına yapar, tek başına bir performans sergiler, ama çalışma sonucunda gurup performansı değerlendirilir.

Sporcu İçin Faydaları:
Voltij hem kendi başına bir spordalıdır, hemde iyi bir binici olmak için iyi bir hazırlık. Voltij çalışması yapan bir çocuk, biniciliğe geçtiğinde birçok avantaj elde etmiş olur. At üstündeki balansı bulmuş, oturuşu daha uyumlu, esnek ve rahat olur. Voltij çalışmaları sırasında sporcu ne kadar atını iyi hissederek ona iyi uyum sağlayabilirse, çalışma o kadar iyi görünür. Özellikle birden fazla kişiyle yapılan hareketlerde beraberlik ve guruptaki kişiler arasındaki yardımlaşma ve saygı önemlidir. Binicinin sosyal davranışları gelişir. Bu spor gurupla beraber yapıldığı için, sporcuların takım ruhu gelişir. Hareketleri becerebilmek için sporcunun cesaretli ve hırslı de olması gerekir. Tabiki at bakımını ve atla iletişimi de öğrenmek gerekir. At sabit bir jimnastik aleti değildir ve çalışma bitince dolaba kaldırılamaz! Ayrıca atın malzemelerinin bakımı ve temizliği ile de ilgilenmek gerekir.

Müsabaka:
Grupla voltij müsabakaları 16 yaşına kadar yapılır. Bu yaştan sonra müsabakalara tek başına olarak katılabilir. Müsabakaya 9 binici ve bir yedek binici katılır. Tüm gurup aynı giyinir ve kıyafetin renkleri de atın renklerine ve bandajlarına uygun olur. Resmi müsabakalarda belli hareketleri göstermek zorunluğu vardır. 6 adet temel hareketler şunlardır: temel oturuş, bayrak, dünya dönüşü inişli ve yan oturuş, ayakta duruş, makas atlamalı iniş. Her hareketin en az atın 4 dörtnal fulesi boyunca sürdürülmesi zorunludur. Daha zor sınıflarda hareketler zorlaşır ve kür halinde gösteri yapılır.

Çalışma:
Voltij çalışması için normal bir spor kıyafet uygundur. Yazın kısa pantalon olabilir, çünkü daha az kayar, kışın uzun esnek jimnastik pantalonu veya tayt ve jimnastik ayakkabısı. Ağır spor ayakkabıları sert olduğu için uygun değildir, çünkü atın beline zarar verebilir. Her çalışmadan önce mutlaka atın ve sporcunun kasları ısınması gerekir.

Benzer Yazılar

Badminton Nedir?

HayataRehber

Günümüzde Az Bilinen Spor Dalları

HayataRehber

Paddle Boarding (Su Yogası) Nedir? – Nasıl Yapılır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster