stres-3-min
Sağlık

Vücudunuza Zarar Veren Stresten Nasıl Uzak Durursunuz?

Vücudunuza Zarar Veren Stresten Nasıl Uzak Durursunuz?

Belirli seviyelerdeki stres daha üretken olmanıza yardımcı olabilir ancak zamanla önemli sağlık sorunlarına neden olur. Daha sağlıklı olmak için stresi etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenmelisiniz.İster iş hayatında ister özel hayatta, belirli durumlar ya da yapmamız gerekenler karşısında her zaman strese kapılabiliriz.

 

Bu vücudunuzun bir soruna veya zor bir duruma verdiği tepkidir.

Vücudunuz sinir sistemindeki hormonları aktive ederek bu şekilde tepki verir. Daha fazla adrenalin ve kortizol salgılar ve bu yeni hormonlar dolaşım sistemine gönderilir.

Hormon düzeyindeki artışlara bağlı olarak, metabolizma ve kan basıncınızın yanı sıra kalp atış hızınız ve nefes alış verişiniz de artar. Kanın kaslara daha hızlı geçmesini sağlamak için damarlarınız genişler.

Görüş açınızı genişletmek için göz bebekleriniz büyür. Karaciğeriniz depolanan glikozu serbest bırakmaya başlar ve böylece vücudunuzdaki enerji seviyeleri yükselir. Vücut ise, bu artan enerjinin karşısında kendisini soğutmak için ter atar.

Stresin iyi ve kötü etkileri

 

Yapmanız gereken bir şey ya da bir durum yüzünden endişelendiğinizde, biraz stres önünüzdeki sorunu çözmede size yardımcı olabilir. Bu bir sınav, bir test ya da bir etkinlik hazırlığı olabilir.

Ayrıca, stres her zaman spesifik ve acil durumlar karşısında meydana gelen bir tepki değildir. Aynı zamanda, bu uzun süreli bir durum da olabilir.

Bu gibi uzun süreli durumlar, düşük seviyede ancak uzun süreli strese sebep olarak sorunlara yol açıyor. Eğer stres uzun sürerse, sağlığınız için zararlı bir hale geliyor.

Sinir sisteminiz devam eden gerginliği algılar ve uzun süre ek hormon salgılayabilmek için kendisini harekete geçirir.

Bu uzun süreli stres vücudunuzdaki kaynakları tüketir. Sonunda bitkin ve yorulmuş hissedersiniz.Bu, diğer problemlerin yanı sıra bağışıklık sisteminizi de zayıflatacaktır.

Uzun süreli stres vücudunuz için çok zararlı olabilir. Bazı insanlar aşırı tepkiler vererek küçük sorunları bile krize dönüştürebilir.

Bir insan sürekli stresli olduğunda, kaygı problemi yaşaması çok olasıdır. Kaygı çoğunlukla profesyonel yardım gerektirir.

Semptomların farkına varın

Çok stresli olan insanlar genellikle aşağıdaki semptomları gösterir:

 • Sürekli baskı, kafa karışıklığı ve ruhsal bozukluk
 • Anksiyete ve panik atak
 • Duyarlılık ve yüksek hassasiyet
 • Melankoli ve üzüntü
 • Fiziksel hastalık belirtileri: mide sorunları, baş ağrısı, göğüs ağrısı
 • Alerjik reaksiyonlar, astım, egzama
 • Uyku bozukluğu
 • Fazla yeme içme, sigara ve uyuşturucu kullanma

Gördüğünüz gibi, herkes stresi aynı düzeyde yaşamıyor. Bazıları sinirleniyor hatta başkalarını suçluyor.

Öfkesini gizleyen diğer insanlar ise daha çok yemeye içmeye başlarlar veya yasadışı maddeler kullanabilirler. Kronik hastalığı olan birçok kişi aşırı strese maruz kaldığında hastalıklarının kötüleştiğini fark ederler.

Stresin etkilerini yönetmek için ipuçları

Stresle mücadele etmenin en iyi yolu, ister iyi ister kötü olsun, zorlukların getirdiği duyguların nasıl yönetileceğini öğrenmektir.

Sadece stres altındayken değil, günlük yaşamınızda da düzenli bir şekilde egzersiz yaparsanız stresle daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Stresten nasıl kurtulacağınızı bilmek ve stres seviyenizin düşük olduğu durumlarda bunu uygulamak ileriki aşamalarda işinizi kolaylaştırabilir.

Birkaç ipucuna göz atın:

 • Her şeyden önce, kendinize çok fazla yük yüklemeyin. Her seferinde bir ya da iki şeye odaklanın ve onları da önceliğine göre sıralayın.
 • Gerçekçi olun ve sınırlarınızı bilin. Yardıma ihtiyacınız varsa, yardım istemek her zaman en iyisidir.
 • Ardından, iyi uyuduğunuzdan emin olun. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar uyursanız, bedeniniz ve zihniniz sağlıklı kalacaktır. Bu şekilde, zor durumlarla yüzleşecek donanıma sahip olursunuz.
 • Dinlenmeyi ihmal etmeyin. Bunun bir yolu, basit solunum egzersizleri yapma alışkanlığını kazanmaktır.
 • Vücudunuza iyi bakın. Düzenli egzersiz yapmak stresin etkilerini kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Günlük sorunlarınız hakkındaki düşüncelerinize ve bakış açılarınıza dikkat edin. Zamanla bunları olumlu bir şekilde değiştirebilirsiniz.
 • Son olarak ise, küçük problemlerinizi çözmeyi öğrenin. Bu küçük problemleri çözmek, stresinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Ancak, çözmekten kaçarsanız durum üzerinde kontrolünüzün olmadığını düşünürsünüz. Böylece de kendinizi daha stresli hissedersiniz.
 • Durumu sakin bir biçimde analiz edin, seçeneklerinizi gözden geçirin ve sorunu çözmeniz için gereken adımları atın.

 

 

Benzer Yazılar

Kasın Yapısı Nasıldır?

HayataRehber

Ontogeni Nedir? ve Gelişme Evreleri Nelerdir?

HayataRehber

Horlamamak için bunlara dikkat edin

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster