Sağlık

Yağ Alma (Liposuction)

Yağ Alma (Liposuction)

Vücudun herhangi bir bölgesindeki fazlalık yağların cerrahi olarak vakumla alınarak uzaklaştırılması işlemine liposuction denir. Liposhaping gibi terimler liposuction ile ayni işlem olduğu halde, farklı bir cerrahi işlem izlenimi uyandırmak için kullanılmaktadır. Bölgesel olarak fazlalık yağ depolanmasıyla oluşan dolgunlukları azaltmada mükemmel bir yöntemdir fakat etkili bir kilo verme yöntemi değildir.

Genellikle normal veya normalin biraz üstünde kilosu olan ancak bölgesel yağ depolanmasının yarattığı görüntüden rahatsız kişilerde en iyi sonucu verir. Hormonsal ve genetik nedenlerle kadın ve erkekte yağlar farklı bölgelerde depolanırlar. Bu depoların volümünün artması konkuru bozarak istenmeyen görüntüler yaratır. Diyet veya egzersiz sonucu kilo kaybıyla bu depolarda küçülme beklenir. Ancak kadınlarda kalça, karın ve uyluk bölgesindeki, erkeklerde ise karın etrafındaki depolarda belirgin bir değişiklik görülmez. Özellikle bu bölgelerdeki yağ depolarının uzaklaştırılarak konkuru düzeltmenin tek yolu liposuction’dır. İşlem sonucu kişi daha estetik ve zayıf görünür. Bununla birlikte liposuction zayıflama yöntemi olmayıp vücudun genel konkuruna uymayan, fazlalık yapan yağ depolarının boşaltılması yöntemidir.

Liposuction ayrıca çene altı, boyun, kollar, memeler, diz çevresi ve bacaklardaki yağ depolarının alınmasında kullanılır.

Liposuction yapılarak yağlar alındığında bölgesel olarak deri fazlalığı oluşur. Düzgün bir görüntü elde edebilmek için deri elastikiyetinin iyi olması gereklidir. Deri elastikiyetinin kaybolduğu kişilerde bölgesel fazlalık derinin çıkarılması (uyluk veya kalça germe) işlemi tercih edilir.

Liposuction sellülit denilen ve kadınlarda deri kırışıklıkları seklinde ortaya çıkan durumun tedavisinde etkili tek yöntemdir. Deri altında sellülitçe yol açan yapışıklıkların giderilmesini sağlar.

Anestezi
Sinirli bölgede uygulanacaksa sedasyon (rahatlatıcı ilaçlarla oluşturulan durum) ile birlikte lokal anestezi yeterli olur. Ancak daha geniş alanlarda çalışılacaksa genel anestezi (ameliyatın basından sonuna kadar tam uyutma) tercih edilir.

Cerrahi
Hasta ayaktayken konforu bozan, bölgesel yağ depoları, çizimler yapılarak işaretlenir. Hastaya uygun anestezi verildikten sonra bu bölgelere özel olarak hazırlanmış sıvı verilir. Bu sıvı içerdiği lokal anestetik ile ağrı kontrolünü, adrenalin ile de kanamanın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bölgede oluşturduğu basınç ile vakumu kolaylaştır.

Çizimlere uygun olarak, her bir bölge için en az 2 adet 1 cm uzunluğunda keşi yapılır. Ucunda delikler olan özel bir kakül bu bölgeden yağ depolarına sokulur. Kakülün arkasına negatif basınç ünitesi bağlanır. Negatif basıncın oluşturduğu etkiyle yağlar istenen oranda alınır.

İşlem bittiğinde keşiler birer dikişle kapatılır ve öpere edilen bölgedeki kanama ve sızıntıları azaltmak, oluşacak ödemi olabildiğince engellemek amacıyla özel hazırlanmış korse giydirilir.

Ameliyat sonrası

• Genel anestezi uygulanan hastalar 4 saat kadar hastanede gölendikten sonra evlerine gönderilir.
• Erken ayağa kalkma ve hareket, hızlı ve düzgün iyileşmede önemlidir.
• Ağrı çoğu zaman ağız yoluyla alınan basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Nadiren enjeksiyon gerekebilir.
• Liposuction uygulanan bölgelerin genişliğine ve alınan yağ miktarına göre değişmekle beraber genellikle 3-7 gün sonra ise dönülebilir. Cinsel ilişki ve ağır egzersiz için 3-4 haftanın geçmesi gereklidir.
• Cerrahi uygulanan bölgelerde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Morluklar 2-3 haftada kaybolur.
• Şişliklerin çoğu 3 haftada azaldığı halde tamamen geçmesi 4-6 ay sürer ve liposuction işleminin kesin sonucu bu sürenin sonunda görülür.
• Şişliklerin hızlı inmesi ve düzgün şekillenmede korsenin 3-4 hafta aralıksız kullanımı çok önemlidir.

Riskler

Her ameliyattan sonra olduğu gibi bu ameliyattan sonra da enfeksiyon ve kanama olabilir. İşlem gerekli özen gösterilip hastane koşullarında yapıldığında ve ameliyat Sonrası korse uygulandığında, bu riskler son derece düşük orandadır.

Yağ ambolisi hayati tehdit eden bir risktir. Yağların kan dolaşımına katılarak önemli organların dolaşımını engellemesidir. Eskiden korkulan bu komplikasyon, liposuction yapılacak bölgelere işlemden önce özel hazırlanmış sıvıların uygulanmasıyla günümüzde yok denecek bir orana indirilmiştir.

Alınan yağ miktarının üst siniri 2,5-3 kg olmalıdır. Liposuction uygulanan olguların çoğunda bu rakamlardan daha az miktarda yağ alımı yapmak istenen estetik sonuca ulaşılmaya yeterli olur. Çok daha fazla miktarda yağ alımı (6-10 kg) uygulayan cerrahlar ve bu konuda bilimsel makaleler mevcuttur. Ancak yağ kaybı ile beraber sıvı ve kan kaybı da olduğundan risk olasılığı artar. Aşırı yağ alımına bağlı deri düzensizlikleri ve dalgalanmalar, nadiren de yağ ambolisi olabilir.

Liposuction sonrası kilo alımında fazlalık yağ depolanmaları tekrarlar mı?
Erişkinlik döneminden itibaren yağ hücreleri sayısı sabitlenir ve kilo değişimlerinden etkilenmez. Kilo alındığında bu yağ hücreleri şişmekte ve kilo verildiğinde bu yağ hücreleri büzüşmektedir. Ancak hiçbir zaman yağ hücreleri kaybolmamaktadır. Ancak liposuction veya diğer cerrahi yöntemlerle vücuttan uzaklaştırılabilirler. Liposuction sonrası kilo alındığında liposuction uygulanmış bölgelerde de yağ depolanacak ancak yağ hücrelerinin önemli bir kısmi da alinmiş olduğundan önceki durum oluşmayacaktır. Aksine daha yaygın ve düzenli bir depolanma görülecektir.

Benzer Yazılar

Ani Kas Kramplarını Engellemenin Yolları

HayataRehber

Baş Ağrınılarınızın Sebebinin Migren Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

HayataRehber

Güneşten Korunma Yolları Ve Koruyucu Ürünler

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster