sandalyede-uzanan-kadun-min-min
Yaşam

Yaşam Kalitenizi İyileştirecek 5 Alışkanlık

Yaşam Kalitenizi İyileştirecek 5 Alışkanlık

Yeni sağlık trendlerini, çılgın diyetleri ve garip spor alışkanlıklarını unutun. Bu yöntemler oldukça kolay olsa da, yaşam kalitenizi iyileştirmede oldukça etkilidir.

Her gün, yaşam kalitemizi artırmak için bize tavsiyeler, ipuçları, öneriler ve talimatlar veren yazılara rastlıyoruz.

Peki, daha iyi bir yaşam sürmemizi sağlayacak gerçek alışkanlıklar nelerdir?

Aslında, yaşam kalitemizi artırmak oldukça kolaydır ve bunun için ekstra para harcamanıza gerek yoktur. Aksine, yapacaklarınız para biriktirmenize ve uzun vadede sağlık problemlerinden korunmanıza yardımcı olur.

Bu yazıda sağlığınızı güçlendirecek, sizi zinde tutacak ve iyi bir yaşam sürmenizi sağlayacak 5 alışkanlığı keşfedin.

Basit alışkanlıkların önemi büyüktür

Bahsedeceğimiz şeyler, motivasyona ihtiyaç duyan insanlar için birkaç yıl sonra modası geçecek garip öneriler ya da mucizeler yaratacak yiyecekler değildir.

Bunlar, zaten bildiğiniz ancak yeterince dikkat etmemiş olabileceğiniz basit ve mantıklı önerilerdir.

Ancak, eğer bu önerileri günlük yaşantınızın bir parçası haline getirebilirseniz aşağıdaki faydaları görebilirsiniz:

Vücut fonksiyonlarınızı koruyarak ve daha iyi duruma getirerek sağlık problemlerini önler.

Günlük aktivitelerinize sürdürmenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olarakdaha disiplinli olmanızı sağlar.

Kısa ve uzun vadede para biriktirirsiniz.

Daha enerjik ve zinde hissedersiniz.

Daha dengeli bir ruh haliniz olur.

Pozitifliğiniz başkalarına da geçer böylece onlar da yaşam kalitelerini artırmak için bu 5 alışkanlığı edinmeye başlar.

1. Aç karna su içmek

Su çok gereklidir. Hiç doktorunuzun ya da beslenme uzmanınızın size daha az su içmeyi önerdiğini duydunuz mu? Muhtemelen duymamışsınızdır.

Aç karna ve gün boyunca su içmek vücudunuzu temizlemek, kilo vermek ve güzel bir cilde sahip olmak için yapılacak en temel şeylerden birisidir. Ayrıca, organlarınızın en iyi seviyede çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.

Susamadan önce de çok miktarda su içmemiz gerektiğini çoğumuz bilmiyoruz ve bu da aslında oldukça önemli bir problemdir.

Bu alışkanlığı edinmek biraz zordur ancak alıştığınızda da su içmeden duramayacaksınız. Yani, vücudunuz doğal olarak çok daha fazla su istemeye başlayacaktır.

2. İşlenmiş gıdalardan uzak durun

Artık sağlıksız kalorileri, yağları ve şekeri hayatınızdan çıkarmanın vakti geldi.Aslında,besin değerlerine bakarak işlenmemiş gıdaları tüketmektense, ev yapımı olanları tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır.

İşlenmiş ürünler genellikle şeker, rafine edilmiş tuz, beyaz un, hidrojene yağlar ve katı yağlar, katkı maddeleri, lezzet arttırıcılar ve benzeri gibi düşük kaliteli malzemeler kullanılarak yapılır.

Bu tür maddelerin vücudumuz için hiçbir besin değeri olmadığı gibi vücutta emilemeyen toksinlere dönüşür.

Bu nedenle, yediğiniz şeyin ne olduğunu, nasıl yapıldığını bilmek ve güveçler, kızartmalar, salatalar gibi eskiden sıklıkla kullanılan yöntemlere geri dönmek çok önemlidir.

3. Doğal saate göre yaşamaya çalışın

Elektriğin olmadığı zamanlarda insanlar güneşe göre yaşamlarını sürdürürlerdi. Güneş battığında uyurlar ve günün ilk ışıklarıyla birlikte kalkarak güne başlarlardı.

Şu an, biz bu şekilde yaşamak zorunda değiliz. Teorik olarak bütün avantajlara sahibiz. Ancak, vücudumuzun hayati işlevlerini etkileyen güneş biyoritmlerini takip etmesi gerekiyor.

Eğer güneşin doğuşuyla birlikte uyanırsanız, kahvaltınızı erken ederseniz ve hava karardığında uyursanız zaman geçtikçe büyük değişimi fark edeceksiniz.

Sabahları daha enerjik olacaksınız, geceleri daha iyi uyuyacaksınız, kilo vereceksiniz, bağırsaklarınız daha iyi çalışacak ve bunlar gibi pek çok değişim gözlemleyeceksiniz.

4. Hareketli bir yaşamınız olsun

Pek çok kişi, günün büyük bir kısmında oturmak zorunda kalıyor ve bu durum sağlığınız için düşündüğünüzden çok daha fazla zararlıdır.

Haftada iki üç kez spor yapmak sağlığınız için oldukça faydalıdır.

Ancak, gün içinde hareketsiz kalmaktan ve sürekli oturmaktan kaçınmak ciddi sağlık problemlerinin oluşumunu önler.

Her gün oturduğunuz yerden kalkıp 45 dakikalık bir yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyoruz. Söz konusu sağlığınız olduğunda hiçbir bahane geçerli değildir.

5. Doğru nefes almayı öğrenin

Hepimiz nefes alıyoruz, değil mi? Yaşamak için nefes almak zorundayız. Ancak pek çoğumuz sadece hayatta kalmak için nefes alıyor.

Yaşam temposu, büyük şehir hayatı, stres, gerginlikler ve bunun gibi pek çok faktör, hayati önem taşıyan nefes almayı baskı altında tutuyor.

Sakince ve derin bir şekilde nasıl nefes alınacağını ve yüzeysel bir nefes almadan kaçınmamız gerektiğini bilmek çok önemlidir. Doğru nefes alma tekniklerini yoga, meditasyon ve osteopati gibi terapiler sayesinde öğrenebilirsiniz.

Daha iyi bir şekilde nefes almaya başladığınız andan itibaren, oksijen hücrelerinize daha iyi ulaşacak, kendinizi daha rahat ve iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar

Kendine Güvenen İnsanların 5 Özelliği

HayataRehber

Su İçmenin Vücudunuza 7 Faydası

HayataRehber

Yaşamın Üç Gerçek Kanunu

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster