İlişkiler

Yaz, ‘aşk’a davetiye mevsimi

Yaz, ‘aşk’a davetiye mevsimi 

GÜN ışığından daha fazla yararlanıldığı için duygu durumunun yükseldiği, hayattan daha fazla keyif alındığı yaz mevsimi, ‘aşk’a davetiye çıkarıyor.
Memorial Antalya Hastanesi Pskiyatri Uzmanı Nehir Kürklü, insanların yazın aşık olmaya daha çok meyilli olduğunu belirterek, bunun nedenini ise gün ışığından daha fazla yararlanma, duygu durumunun yükselmesi, hayattan daha fazla keyif alma, daha dışa dönüklük, sosyalleşmenin artması olarak açıkladı. “Daha fazla sosyalleşildiği için daha çok insanla iletişim ve duygusal bağ kurmaya daha meyilli olunuyor” diyen Kürklü, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaz mevsimi tatille özdeşleşmiş bir mevsim olduğu için tüm olumsuz duygulardan uzaklaşıp daha olumlu duygulara yöneliyor insanlar. Standart kriterler ve kurallar daha gevşiyor. Yaz ilişkilerine başlarken kriterler fazla göz önünde bulundurulmuyor. İnce eleyip sık dokumadan kurulan ilişkiler yaşanabiliyor. Bu da tatili keyifli kılmak için belki de.”
GENELDE SABUN KÖPÜĞÜ GİBİ SÖNÜYOR
Yaz mevsiminde bir kenara konulan kriter ve standartların yazın sonunda yeniden kendini gösterdiğine dikkati çeken Kürklü, “Yaz mevsiminde o unutulan sorumluluklar yeniden akla geliyor. Eğer normal zamandaki kriter ve standartlara uymayan biriyle aşk yaşanmışsa, yaz sonunda bu aşk da bitiyor. Süper ego duygusu yaz mevsiminde bir kenara atıldığı için belki normal zamanda tercih edilmeyecek bir aşk tercih edilebiliyor. Bu süper egonun etkisi azalınca da yaz sonunda genellikle bu aşklar sabun köpüğü gibi sönüyor. Elbette her ilişki için bu geçerli değil” diye konuştu.
Yaz aylarında açıkta kalan tenden yayılan feromonlara da dikkati çeken Kürklü, “Bu feromonlar cinsel dürtüleri harekete geçirebilir. Bu durumda yaz aylarında ilişkileri kurma ihtiyacını artırabilir” dedi.

Benzer Yazılar

Sevgilinizi etkilemenin 11 süper yolu

HayataRehber

Mutlu ve huzurlu olmanın 7 yolu

HayataRehber

Eş seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster