Makyaj

Yaz Aylarının Çilesi: Fondöteninizin Akmasını Önleyin!

Yaz Aylarının Çilesi: Fondöteninizin Akmasını Önleyin!

Yaz sıcaklarıyla birlikte akmayan, bozulmayan makyaj arayışı başladı. “Yaz sıcaklarında makyaj mı olurmuş…” demeyin. Hangi mevsimde olursak olalım makyaj yapmaya ihtiyacımız oluyor. Günlük hayatta makyaj yapmadan idare edebiliriz. Ancak, toplantı, davet, düğün törenleri gibi özel zamanlarda makyaj kaçınılmaz oluyor. Böyle zamanlarda da makyajınızın akmasını için neler yapabileceğinizi araştırdık.
Farklı teknikler, küçük değişiklikler ile akmayan bir makyaj yakalamak mümkün. Öte yandan Yaz aylarının çilesi olan fondötenlerin ve yüzdeki makyajın akmasını nasıl önleyeceğinize gelin birlikte bakalım.

Sabit ve Akmayan Bir Yaz Makyajı

1. Yazın fondöteninizin akmaması için farklı bir makyaj tekniğinden faydalanın: Baking make-up. Baking make up, makyajınızı pişirmek olarak dilimize çevrilebilir. Fondöten uyguladıktan sonra, cildinize bolca transparan pudra sürüp yüzünüzü hiç kıpırdatmadan bekleyin. 15 dakika bekledikten sonra, pudranın fazlasını bir fırçayla alın ve makyajınızı tamamlayın. Böylece makyajınız, daha uzun süre akmadan yüzünüzde kalacak ve mat görünecek.

2. Yaz boyunca kullanacağınız nemlendirici ve fondöteni su bazlı olanlardan seçin. Cildiniz sıcak havanın da etkisiyle daha fazla sebum üretebilir. Bu durumda yağ bazlı ürünler kullanırsanız, makyajınızı cildinizde sabitlemek daha zor olur. Su bazlı nemlendirici uygulayın, cildiniz tarafından emilmesini bekleyin. Üzerine su bazlı fondöten uygulayın, bunun da yüzünüze oturmasını ve emilmesini bekleyin. Son olarak pudra ve göz-dudak makyajınızı tamamlayın.

3. Karma ve yağlı bir cilde sahipseniz, cildinize makyaj yapmadan evvel, bir primer/astar kullanmanız iyi olabilir. Matlaştırıcı etkili bir primer/astar; makyajınızın daha uzun süre akmadan ve mat görünümde kalmasına yardımcı olur.

4. Yaz makyajı aceleyi sevmez, yavaş yavaş, cildiniz yormadan makyaj yapın. Yüzünüze sert ve hızlı şekilde uygulayacağınız ürünler kan dolaşımınızı hızlandırır ve cilt sıcaklığınızı yükseltir. Bu da makyajınızın daha uygularken bile istediğiniz gibi görünmemesine neden olur.

5. Yaz boyunca önce saçınızı, sonra makyajınızı yapın. Saçınıza uygulayacağınız sıcak işlemler, yüzünüzdeki makyajı da ısıtabilir. Bu da makyajın daha yüzünüze oturmadan akmasına yol açabilir.

6. Pudra en yakın dostunuz olsun. Minik bir pudrayı çantanızdan eksik etmeyin. Makyajınızın toparlamak için biraz pudralamak, sizi birkaç saat daha idare edecektir.

Küçük önlemler le makyajınızın akmasını engellemek mümkün. Fondöteninizin akmadığı, makyajınızın hiç bozulmadığı bir yaz olsun!

Benzer Yazılar

Dudak Kalemi Kullanmak İçin 5 Sebep

HayataRehber

Kendini daha yaşlı gösterecek 5 hata

HayataRehber

Kirpiklerinizi Uzatmanın Doğal Yöntemleri

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster