Sağlık

Yaz nezlesine bitkisel çözüm

Yaz nezlesine bitkisel çözüm

Yaz nezlesine antibiyotik fayda etmiyor. Fakat herkesin mutfağında bulunan bitkiler kısa sürede iyileştiriyor.

Yaz aylarında doğa ile daha içli dışlı olduğumuz için alerji kaynaklı yaz nezlesi ihtimali artıyor. Virüs kaynaklı olan yaz nezlesine ise sanılandan çok daha sık rastlanılır. Nezle veya gribe neden olan 200’ün üzerindeki virüs türünden rinovirüs gibileri yaz aylarında daha aktif hâle gelmektelerdir. Belirtiler grip ve soğuk algınlığı ile benzerlik gösterir. Yaz nezlesinde belirti şiddetinin daha az olması ve daha kısa sürmesi beklenir ancak yazın tadını kaçıracak vakalar da söz konusu olabilir. 

Gargara işe yarar
Nezlede antibiyotikler yaz nezlesinde işe yaramaz. Yaz nezlesinin nedeni alerjik rinit ise antihistaminik ilaçlar kullanılır. Kortikosteroit burun spreyleri önerilebilir. Hapşırmayı azaltacaktır.  Öksürük baskılayıcı ilaç kullanılabilir. Tıkanıklık için: Burun tıkanıklığında psödoefedrin veya fenilefrin gibi burun dekonjestanları kullanılabilir.  Vücut ağrıları ve ateş için ibuprofen veya asetominofen etken maddeli ilaçlar kullanılabilir. Boğazınız tahriş olduysa tuzlu su ile gargara yaparak boğazınızı yumuşatabilirsiniz. Bitkisel tedaviye başlamadan önce de hastalığın grip mi nezle mi olduğuna emin olunmalıdır. 

Griple karışmasın
Bunun için nezle ile grip arasındaki farklara dikkat edilmelidir. Grip belirtileri titreme, yüksek ateş, kaslarda meydana gelen ağrı, boğazda ve ağız içinde kuruluk, öksürük, baş ağrısı ve yataktan kalkılamayacak derecede bitkinlik ve halsizliktir. Grip olanlarda aşırı uyku isteği olur. Bazı hastalarda kusma meydana gelebilmektedir. Çoğu zaman 7-10 gün süresince devam eden bir hastalıktır. Nezle belirtileri ise gripten biraz daha farklıdır ve yataklı istirahata genellikle lüzum duyulmaz. Nezlenin en kötü belirtileri 2-3 gün sürer. Bu belirtiler baş ağrısı, hafif ateş, sık sık aksırma ve burun akması şeklindedir. 

Lahana  

Lahana ile nezle tedavisi yöntemi: 5 dakika kadar kaynatılan lahana yapraklarının suyundan günde 2-3 bardak içilir. 

Ayrık kökü  

Bir bardak kadar suyun içine 4 gram ayrık kökü atılır ve bu kökler 10 dakika kaynatılır. Nezlenin bitkisel tedavisi için bu kürden günde 2-3 bardak içilmelidir. 

Ihlamur

Toz haline getirilen ıhlamurdan günde 3-5 kere, 1-4 gram kadar içilir. 

Tarçın

Bir bardak kaynar biçimdeki suyun içine bir çay kaşığı tarçın ilave edilir ve 10 dakika demlenmesi için beklenir (suyu kaynatmaya devam etmeyiniz, kaynamış suyun içine tarçın atıp bekleyin). Bu tarçın küründen günde 2-3 bardak içilmelidir. 
Çörekotu 

Çörekotu suyla ıslatılır ve kuruması beklenir. Kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve buruna çekilir. 

 

 

Benzer Yazılar

Geven Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

HayataRehber

Saçları Her Gün Yıkamanın Zararları Nelerdir?

HayataRehber

Aslankuyruğu Nedir? Faydaları Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster