Amerikan Futbolu

Yeni başlayanlar için 8 adımda Amerikan futbolu

Yeni başlayanlar için 8 adımda Amerikan futbolu

1.HÜCUM VE SAVUNMA TAKIMLARI

Takımlar normal oyunda sahada 2 ayrı takımla bulunur. Topa sahip olan takımın hücum takımı, topu sahip olmayan takım ise savunma takımıyla sahada bulunur. Takımlar 11’er kişiyle sahada yer alır.

2.AMAÇ 4 DENEMEDE 10 YARD GİTMEK

Hücum takımının amacı 4 denemede 10 yardı pas ya da koşuyla geçebilmektir. Savunma takımının amacı ise bu 10 yardı geçirtmemektir.

3.YA 10 YARD GİDEMEZSE

Eğer hücum takımı ilk 3 hakkında 10 yardı geçemezse, 4. hakkında ayakla vuruş yaparak topu rakip takıma atar. Topun düştüğü yerden savunma takımı, koşarak topu ileri götürmeye çalışır

4.EN ÖNEMLİ OYUNCULAR QUARTER-BACKLER

Takımlarda pas ya da koşu oyununu ayarlayan, pası tutuculara atan kişi en değerli oyuncudur ve adı da quarter-back’tir. Super Bowl 51’de New England Patriots’tan Tom Brady ile Atlanta Falcons’tan Matt Ryan quarter-back olarak oynayacak.

5.TOUCHDOWN NEDİR?

Bir hücum takımı, gol çizgisini geçtiğinde touchdown yapmış olur ve 6 puan kazanır. Buraya isterse pasla, isterse koşuyla gidebilir.

6.FIELD GOAL NEDİR?

Hücum takımı, 10 yardı aşamadığında ve rakip çizgideki kaleye ayakla vurulabilecek bir aşamaya geldiğinde “field goal” atmaya çalışır. Bunun sonucunda 3 puan kazanır. Eğer vuruş başarısız olursa, diğer takım vuruşun yapıldığı noktadan hücum etmeye başlar.

7.EKSTRA PUANLAR

Bir takım touch-down yaptığında eğer ayakla rakip kale çizgisinin içindeki iki direğin arasında ayakla topu geçirirse 1 puan, pas veya koşuyla rakip gol çizgisine ulaşırsa 2 ekstra puan kazanır.

8.SAFETY

Savunma takımı, hücum takımının bir üyesini elinde topla rakip gol çizgisinin içindeyken durdurursa 2 pan kazanır.

Benzer Yazılar

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster