Sağlık

Yetersiz Uyku Şişmanlatabilir

Yetersiz uyku şişmanlatabilir

İngiltere’nin Leeds Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, yeteri kadar uyumayanların daha kilolu olduğu tespit edildi. Araştırmaya göre yetişkin bir insanın günde en az 7 saat uyuması gerekiyor.

İngiltere’nin Leeds Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, 1600 yetişkinin günlük beslenme ve uyuma alışkanlıkları takip edildi.

Araştırmaya göre, günde 6 saat uyuyan katılımcıların bel ölçüleri, 9 saat uyuyanlara oranla yaklaşık 3 cm daha geniş olarak ölçülürken, beslenme alışkanlıklarında uyku alışkanlığına bağlı bir değişiklik gözlemlenmedi.

Aynı zamanda araştırmacılar, yeteri kadar uyumayan katılımcılarda kalp rahatsızlıklarına karşı direnç de sağlayan “iyi” kolesterolün daha az bulunduğunu saptadı.

Çalışmadan sorumlu araştırmacı Dr Laura Hardie, “Bulgularımızla, az uyuyan yetişkinlerin kilolu veya obez olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardık. Bu da yeteri kadar uyumanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösterdi. Günlük uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir ancak bugünkü görüş birliği, yetişkin uykusunun 7 ila 9 saat olması gerektiği yönünde.” açıklamasında bulundu.

Benzer Yazılar

Maden Suyunun Güneş Çarpmasına Faydası

HayataRehber

Ateşli Havaleye Nasıl Müdahale Edilir?

HayataRehber

Köri Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster