Eğitim

Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil İşlemleri

Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil İşlemleri 

Yüksek lisans askerlik tecili Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin 35 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği‘nde belirtilen azami süre kadar yapılabilmektedir.

Tezli Yüksek Lisans ile Askerlik Kaç Yıl Tecil Edilebilir?

Tezli yüksek lisans azami tamamlama süresi bilimsel hazırlık süresi hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en çok 6 yarıyıldır, öğrenciler kayıt tarihinden itibaren bilimsel hazırlık gördükleri süre hariç olmak üzere askerliklerini 3 yıl 4 ay tecil ettirebilirler. 

Tezsiz Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil Ettirilebilir mi?

Tezsiz yüksek lisans azami tamamlama süresi bilimsel hazırlık süresi hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en çok 3 yarıyıldır, öğrenciler kayıt tarihinden itibaren bilimsel hazırlık gördükleri süre hariç olmak üzere askerliklerini 1,5 yıl tecil ettirebilirler. 

Yüksek lisanstan mezun olduktan sonra tekrar yüksek lisans kaydı yaptıranlar askerliklerini tecil ettirebilir mi?

Aynı seviyede ya da daha aşağı bir seviyede lisansüstü eğitim yapanlar askerlik tecili yaptıramazlar. Askerliklerini tecil ettirebilmeleri için doktora eğitimi almaları gerekir. Doktora eğitimi alanlar askerliklerini 6 yıl tecil ettirebilir.

Yüksek lisans eğitimi devam ederken, başka bir yüksek lisans programına kayıt yaptıranların askerlikleri tecil süreler yenilenir mi?

Askerlik tecili yeniden yapılabilmesi için devam edilen eğitiminin kayıdının silinmesi gerekir. 35 yaşının doldurduğu yılın sonuna kadar devam eden yüksek lisans eğitimin kaydını sildirmek şartı ile yeni bir yüksek lisansa kayıt yaptıranların askerlik tecil süreleri yeniden başlar.

Yüksek lisansı normal sürede bitirenlerin askerlik tecil süresi nedir?

Tezli yüksek lisans maksimum bitirme süresi 3 yıl olduğundan askerlik 3 yıl 4 ay tecil edilir, fakat tezli yüksek lisansın 2 yılda bitirilmesi durumunda mezun olunan tarihte öğrencilik ile ilişik kesildiğinden askerlik tecil süresi biter. Bu durumda mezun öğrencinin askerlik şubesine giderek 1 yıl daha tecil etme hakkı olur. Bu süre içerisinde doktora eğitimine başlanılarak tekrar askerlik tecil ettirilebilir.

Benzer Yazılar

ATATÜRK’ÜN Hukuk Alanında Yaptığı İnkılaplar, 1921 ve 1924 Anayasaları

HayataRehber

Fulbright Doktora Bursu

HayataRehber

Teog Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Teog Yerleştirme Takvimi

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster