Yuksek Lisans

Yüksek Lisans’da Özel Öğrenciliğe Kabul

Yüksek Lisans’da Özel Öğrenciliğe Kabul

Yüksek lisans özel öğrencilik statüsü için başvuru ve kabul şartları, Yükseköğretim Kurumu tarafından ilgili üniversitelerin yüksek karar organlarına bırakılmaktadır. Her üniversitenin ve enstitü Yükseköğretim Kurumu’nun Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’ne bağlı olarak farklı özel öğrencilik statüsü başvuru ve kabul şartları olabilmektedir. Bu şartlar ilgili bölüm ve anabilim dallarının ilgili personellerinden ya da enstitülerin web sayfalarından öğrenilebilmektedir. Ancak temel bir kriter olarak özel öğrencilik kabulünde ALES, not ortalaması ve giriş sınavı başarı şartı aranmamaktadır.

Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Ücretleri

Yüksek lisans özel öğrencilik statüsü ücretlidir. Özel öğrencilerin derslere kayıt olabilmeleri için, mali yükümlülüklerini yerine getirmeleri ve ilgili derslerini açan anabilim dallarından onay almaları gerekmektedir. Yüksek lisans özel öğrencilik statüsünde eğitim veren vakıf üniversiteleri ve devlet üniversitelerinde ücretlendirmeler farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda, yüksek lisans özel öğrencilik ücretleri alınan krediler başına belirlenebilmektedir. Yüksek lisans özel öğrencilik ücretleri kurumlara göre farklılık gösterebileceği için yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz yükseköğretim kurumundan bilgi almanız gerekmektedir.

Özel Öğrenci Olmak İçin Hangi Dönemde Başvuru Yapmak Gerekir?

Yüksek Lisans özel öğrenci statüsü başvuruları ilgili enstitü anabilim dalı kurulunun önerisi ve enstitü yönetim kurulu onayı ile olmaktadır. Ancak, lisansüstü derslere her yarıyıl için özel öğrenci olarak başvuru yapılabilmektedir. Bu durumda, adayların yapması gereken yüksek lisans başvuru tarihlerinin başlamasıyla beraber özel öğrencilik statüsüyle ilgili yüksek lisans programının koordinatörü ile iletişime geçmektir.

Benzer Yazılar

Dünyanın en iyi üniversitesi hangisi?

HayataRehber

Abdullah Gül Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

HayataRehber

Tez Analizi Nasıl Yapılır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster