Yuksek Lisans

Yüksek Lisans’da Özel Öğrencilik

Yüksek Lisans’da Özel Öğrencilik

Yüksek Lisans eğitiminde özel öğrencilik, bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olarak belirli bir konuda bilgisini artırmak isteyen bireyler için büyük bir fırsat sağlamaktadır. Yüksek Lisans özel öğrencilik statüsünü kazanabilmek için herhangi bir yükseköğretim kurumu mezunu olmak ya da herhangi bir üniversitede öğrenim görülmesi gerekmektedir. Lisans öğrenimi devam eden öğrencilerin yüksek lisans özel öğrencisi olabilmesi ilgili enstitüsü veya anabilim dalının tasarrufundadır.

Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Statüsünün Normal Öğrencilik Statüsünden Farkı Nedir?

Yüksek Lisans özel öğrenciliği statüsünde kişiler, lisans eğitimi aldıkları bölümlerden başka bölümlerde de eğitim alabilmektedir. Ayrıca, özel öğrenciler normal öğrencilik statüsünün vermiş olduğu haklardan da yararlanamamaktadır.

Bunun yanı sıra, özel öğrenciler diploma ya da derece alamamaktadır. Son olarak özel öğrencilik statüsünde öğrenciler, normal öğrenciler gibi üniversiteye karşı yükümlülüklerini yerine getirmek ve izledikleri derslerin bütün koşullarına uymak zorundadır.

Neden Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Statüsünü Tercih Etmeliyim?

Yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen ancak gerekli şartları taşımayan bireyler için özel öğrencilik avantajlı seçeneklerden bir tanesidir. Yüksek lisans özel öğrencilik statüsü, normal öğrencilik statüsü için istenen şartlar yerine getirilmeksizin kişilerin bilgi ve tecrübelerini arttırmalarını sağlamaktadır. Bu bakımdan özellikle, profesyonel çalışma hayatında olanlar ve yüksek lisans yapma fırsatı olmayanlar için özel öğrencilik statüsü uygun bir çözüm niteliğindedir.

Benzer Yazılar

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

HayataRehber

Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

HayataRehber

Doktora Yeterlilik Sınavı Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster