Yuksek Lisans

Yurtdışı Yüksek Lisans Denklik İşlemleri

Yurtdışı Yüksek Lisans Denklik İşlemleri

Yüksek lisans denklik işlemleri yurt dışında yüksek lisans eğitimini tamamlamış bireylerin almış oldukları diplomaların Türkiye’de de geçerli olması için yaptıkları işleme denilmektedir.

Türkiye’de ki yüksek lisans denklik işlemleri, Yüksek Öğretim Kurumu’nca yapılmaktadır.

Yüksek lisans denklik başvurusu, YÖK’e şahsen yapılmaktadır. Eğer şahsen bulunma ihtimali yoksa, noterden vekalet yoluyla da başvuru yapılabilir.

Yüksek lisans denklik gerekli belgeleri Denklik Birimi’ne şahsenulaştırılması gerekmektedir. Yüksek Lisans Denklik başvurusunda T.C. vatandaşları için istenilen belgelere BURADAN ulaşabilirsiniz.

Belgeler Tamamlandıktan Sonra Müracaat Yeri:

Adres: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Denklik Birimi, 06539 – Bilkent / ANKARA

Not: Yurtdışı not ortalamanızın Türkiye’deki denkliğini yök not dönüşümü yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Denklik İşlemi Tamamlanmadan Askerlik Tecili veya İş Başvurusu İçin:

Yüksek lisans eğitimini yurtdışında tamamlayarak yüksek lisans diplomasının denklik işlemi için YÖK’e başvuran ancak henüz denklik işlemi tamamlanmayan adayların askerlik tecili ya da iş başvurusu için, YÖK Denklik Birimi tarafından verilen “İşlemler Devam Ediyor” ya da “Öğrenim Durumu” yazısı gereklidir.

– “İşlemler Devam Ediyor” yazısı, ilk başvuru anında talep edilmesi durumunda Denklik Müracaat Ofisi tarafından başvuru anında adaya verilir (TC kimlik numarasının bulunmasına dikkat ediniz).

– “Öğrenim Durumu” yazısı, denklik başvurusunu yapmış ve başvurusu inceleme aşamasında olan adaylara talep edilmesi durumunda Değerlendirme Uzmanı tarafından verilir. (TC kimlik numarasının bulunmasına dikkat ediniz).

Yurtdışı Yüksek Lisans Askerlik Tecili

Yurtdışında yüksek lisans yaparken askerlik teciliniz Türk Eğitim Ataşeliği tarafından yapılacaktır. Bunun için bulunduğunuz ülkedeki Türk Konsolosluğu Eğitim Ataşeliğine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğitim ataşeliğine giderken yanınızda pasaportunuz, not çizelgeniz, transkriptiniz ve önlem olarak birkaç fotoğrafınızın bulunması gerekmektedir. Detaylı bilgi için Konsolosluk ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Benzer Yazılar

Dünyanın en iyi üniversitesi hangisi?

HayataRehber

Tez Nedir?

HayataRehber

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster