Yuksek Lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yurtdışında yüksek lisans; yurtdışındaki üniversiteler tarafından yürütülen yüksek lisans programlarıdır.

Yurtdışı yüksek lisans giderek artan önemiyle hemen hemen hepimizin gündemine giren bir konu olmuştur. Başka bir ifadeyle, yurtdışı yüksek lisans, bazen sıradan giden kariyer hayatından uzaklaşmak, bazen ise daha büyük hayallere yaklaşmak adına çoğumuzun düşündüğü alternatiflerden bir tanesidir.

Eğitim Süresi

Eğitim süresi genellikle 1 sene ders dönemi, sonraki yarıyıl ise tez yazma aşaması olmak üzere genelde 1.5 sene civarında sürmektedir. Ancak, bazı master programlarında bu süreye ilave olarak 1 yarı yıl süren yüksek lisans hazırlık ders aşaması ile yabancı dil hazırlık aşaması da bulunmaktadır. Bu bakımdan, yurtdışı yüksek lisans süresi genelde 1.5 sene ile 2.5 sene arasında değişmektedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışı yüksek lisans başvuruları aracı firmayla olabileceği gibi adaylar doğrudan kendileri de üniversitelere başvurabilir. Özellikle, yabancı üniversitelerin web sayfalarında başvuru süreciyle ilgili detaylı bilgilerin de bulunduğu düşünüldüğünde bireysel başvuru yapmak aslında çok da zor değildir.

Yurtdışı yüksek lisans başvurusu iyi bir zaman yönetimi ve başvuru evraklarının planlı bir şekilde derlenmesini gerektiren bir süreçtir.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak için Gerekli Şartlar

Yurtdışı yüksek lisans programlarında, öncelikle adayın burslu/burssuz olması ve başvurmuş olduğu ülkeye, üniversiteye göre istenilen evraklar değişebilmektedir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse yurtdışı yüksek için gerekli belgeler: lisans diploması, TOEFL/IELTS ve benzeri bir yabancı dil belgesi, 2 adet referans mektubu, transkript, 1 adet niyet mektubu ve GRE & GMAT sınavlarından bir tanesi olarak sınıflandırılabilir.

Ücretler

Yurtdışı yüksek lisans ücretleri ülkeler arasında ve üniversitenin vakıf veya özel üniversite olmasına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca, yüksek lisans yapılacak olan programın içeriği de ücretleri belirleyen önemli bir etkendir. Örneğin, işletme alanında yapılan yüksek lisans programlar genelde özel sektöre yönelik olduğu için yüksek bir şekilde ücretlendirilmektedir. Buna karşın bazı ülkelerde ücretsiz bir şekilde de yapılabilmektedir.

Yurtdışında Yapılan Yüksek Lisansın Denklik İşlemleri

Yurtdışında bir üniversitede yüksek lisans yapmadan önce Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği‘ne uygun olduğundan emin olunuz. Aksi takdirde, diplomanızın denkliğini alamayabilirsiniz.

Yurtdışında yaptığınız yüksek lisans için YÖK denklik biriminden diplomanızın denkliğini almak için işlem başlatabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Doktora Formasyon Nedir?

HayataRehber

KYK Doktora Bursu

HayataRehber

Dünyanın en iyi üniversitesi hangisi?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster