Güzellik

Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır

Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır

Oval Yüz Makyajı;
İdeal bir yüz şeklidir. Yanakların geniş, çenenin ince olması oval yüz olarak tanımlanır. Oval yüzlü kişilerin düzeltme gerektiren makyajlara ihtiyaçları yoktur. Oval yüz şekli makyaj yapımı için köşeli çizgilerden kaçınmak gerekir. Ayrıca çizgiler yuvarlak uygulanmalıdır.

Yuvarlak Yüz Makyajı

Yuvarlak yüz makyaj yapımında yüzün dışına müdahale edilebilir. Çene ve elmacık kemikleri belirginleştirilebilir. Bu işlemler için iki tonda biri koyu biri açık olacak şekilde fondötene ihtiyaç vardır. Cilde uygulanan fondöteni yumuşatmak için istenilen bölgelerde gölgelendirme yapılır. Kulak başlangıcından alnın iki tarafına kadar gölgelendirme işlemi yapılır. Çene bölgesine ise kavisli gölge uygulanır. Ardından kulaktan başlayarak yanak çukurundan burna kadar kavisli gölge yapılmalıdır. Bu işlemde elmacık kemikleri belirginleşir. Yuvarlak yüz şeklinde allık kullanımı, elmacık kemiğinden gözün ucuna ve yanak çukurunda buluşarak üçgen şeklinde sürülür. Yuvarlak yüz şeklinde ruj belirgin olmalıdır ve gözler çekik boyanmalıdır.

Kare Yüz Makyajı
Kare yüzlerde yüzü yumuşatmak için dikkat yüzün orta kısmına çekilir ve canlı renklerle makyaj uygulanmalıdır. İlk önce cildin rengine göre fondöten uygulanmalıdır. Gölge ise saç dibinden şakaklara kadar uygulanır. Alt bölümde de kulağın üst bölümünden, çeneye kadar inen gölge uygulanır. Kare yüz şekli makyaj yapımı için gözün dışına aydınlatıcı sürülür. Dudaklar ise canlı şekilde boyanmalıdır.

Uzun Yüz Makyajı

Bu yüz tipinde canlı ve derin ifade elde edilmelidir. Yapılan işlem düz şeklin giderilmesi içindir. Uzun yüz, alın ve çenenin geniş, dudak ile burun arasının genişliğinden kaynaklanmaktadır. Bu bölgelerin dikkat çekmemesi için gölgeleme yapılır. Doğru gölgelemede ten rengine uyacak fondöten kullanılmalıdır. Uzun yüz şekline göre makyaj hilelerinde alna ve çeneye 1-2 ton kapalı fondöten uygulanır. Allık ise elmacıktan başlayarak yatay bir şekilde kulağa doğru sürülür. Uzun yüz tipinde kaş, göz ve dudaklar yatay boyanmalıdır. Bu yüz tipinde kullanılan perçem ve kahkülde hoş görüntü sağlayacaktır. Uzun yüz tipinde uygulanan makyajın yatay olması sebebi yüze enine doğru görüntü vermek istenmesidir.

Düz Üçgen Yüz Makyajı

Düz üçgen yüz şeklinde alın dar ve çene kısmı geniştir. Bu sebeple alna açık renk fondöten uygulanmalıdır ve göz kenarları şakaklarda unutulmamalıdır. Çeneyi geri göstermek için de koyu renkle gölgelendirme yapılmalıdır. Allık kullanımı ise elmacık kemiğine yuvarlak hareketlerle uygulanmalıdır.

Ters Üçgen Yüz Makyajı

Alnın geniş olması fondötenin 1-2 ton koyu kullanılması gerektiği anlamına gelir. Ters üçgen yüz makyaj yapımı esnasında çene kemikleri belirginleştirilmelidir.

Köşeli Yüz Makyajı

Bu yüz tipinde kemik bölümleri geri plana itilmelidir. Öne çıkması istenilen kısımlar açık renk fondötenlerle çıkartılır. Kaşların yuvarlak olması yüzü yumuşatacaktır ve dudaklar dolgun şekilde boyanmalıdır.

Benzer Yazılar

8 ADIMDA KORKULARINIZLA BAŞA ÇIKIN!

HayataRehber

Doğal Tüy Dökme Yöntemleri

HayataRehber

Çok Fazla Kahve Tüketmenin Cildinize Vereceği Zararlar

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster